Dindarlar yalanda ‘hikmet’ arayabilir mi

Ey iman edenler! Kendinizin veya anne babanızın ve akrabanızın aleyhine de olsa adaletten asla ayrılmayın. Allah için şahitlik eden kimseler olun. (İnsanlar) zengin olsunlar, yoksul olsunlar Allah onlara sizden daha yakındır.

Öyleyse siz hislerinize uyup adaletten ayrılmayın. Eğer adaletten sapar veya üzerinize düşeni yapmaktan geri durursanız bilin ki Allah yaptığınız her şeyden haberdardır.” (Nisa, 135)

İnsanlar yaşadıkları toplumda siyasal, kültürel ve toplumsal konularda farklı tercihlerde ve farklı görüşlerde olabilirler ama inanan insanları bağlayan bir tek ilke vardır, o da ahlakilik ve doğruluk.

Ancak yaşadığımız döneme dindarlar açısından baktığımızda müthiş bir savrulmanın yaşandığını görüyoruz. Dindarlığını kendi bilgileri doğrultusunda yaşamaya çalışan samimi insanları içine alan bir genelleme elbette yapamayız, ama özellikle İslami bilimlere vakıf bazı ulemanın Kur’an’ın tarif ettiği Müslümanlıkla örtüşmeyen adeta başka bir din tarifi yapıyor olmaları dramatik bir durumdur.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Ümmeti Batı ile karşılaştırmak caiz midi 15 Temmuz 2019 | 76 Okunma K. Washington kalbindeki o müziği çaldı. 13 Temmuz 2019 | 6 Okunma ‘Kutsal devlet’ geleneğimiz hiç değişmed 11 Temmuz 2019 | 58 Okunma Evrensel hakikat değişime kapalı olamaz 09 Temmuz 2019 | 29 Okunma Lütfen seçmene biraz kulak verir misiniz 08 Temmuz 2019 | 284 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar