Din boyası ahlaki üstünlüğün teminatı değil

Karar Gazetesi Yazarı Mehmet Ocaktan'ın bugünkü (16.05.2022)''Din boyası ahlaki üstünlüğün teminatı değil'' başlıklı yazısı.

Bu köşede zaman zaman ahlakın bütün insanlar için, özellikle de dini hayatlarının merkezi olarak gören dindarlar için çok değerli bir meziyet olduğunun altını çizmeye çalıştık. Pek çok İslam bilim insanı da ‘ahlaki üstünlük’ kaybolduğunda dinin temel değerlerinin de sadece teorik metinlere dönüşeceğine dikkat çekmişlerdir.

Günümüz dindarlarının önemli bir kesiminin hemen itiraz edeceklerini bile bile bir gerçeğin altını çizmek gerekiyor; maalesef dindarlarımızın büyük çoğunluğunun bilerek ya da farkında olmadan hayatlarını ‘ideolojik dindarlığa’ teslim etmiş bulunuyorlar. Ne yazık ki bu durum, dinin de giderek toplumda ideolojik kalıplarla ifade edilir hale gelmesine yol açmış durumda.

Yine bu köşede farklı zamanlarda dikkat çekmeye çalıştığım gibi Türkiye’deki ortodoks solla ortodoks İslamcıların ayrı mahallelerde yer almalarına ve farklı inanç kalıplarına sahip olmalarına rağmen, zihin dünyalarının ideolojik anlamda benzer iklimlerden beslendiklerini bir kez daha hatırlatmak gerekiyor. Çünkü her iki kesim için de ahlak değil, ideolojik referans önemlidir. Bu konuda en yeni örnek, Ukrayna’nın işgali… Ukrayna’da kadınların...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Bu hallere düşmemeliydik 06 Temmuz 2022 | 53 Okunma Dünya bize hayran ama bizim haberimiz yok... 04 Temmuz 2022 | 441 Okunma Boğaziçi’nde dinlenen şarkının tadı başkadır... 03 Temmuz 2022 | 93 Okunma NATO’ya yaslı gittik şen geldik mi? 01 Temmuz 2022 | 138 Okunma Sakın Kılıçdaroğlu’nu yaklaştırmayın! 29 Haziran 2022 | 646 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar