Dikkat! Faşizmin hayaleti mezardan kaçtı...

Kabul etmek gerekiyor ki Trump’la birlikte “özgürlükler ülkesi”nde mezardan kaçan faşizmin hayaleti, başta Avrupa demokrasileri olmak üzere bütün ülkeleri zehirlemeye devam ediyor.

Geçtiğimiz günlerde ‘Perspektif’ sitesinde, Kanada Simon Fraser Üniversitesi Beşeri Bilimler Enstitüsü Direktörü Doç. Samir Gandesha’nın 'Posthuman Faşizm' adlı bir makalesi yayınlandı.

Makaledeki “faşizmin hayaleti 20. Yüzyılda mezarından kaçtı” cümlesini okurken kelimenin tam anlamıyla irkildiğimi itiraf etmeliyim. 

Gandesha’nın şu cümleleri, 21. Yüzyılda nasıl bir bela ile karşı karşıya olduğumuzu çok net bir şekilde ortaya koyuyor: “Geçtiğimiz onlarca yılda değilse de son birkaç yılda, faşizmin hayaleti 20. yüzyıldaki mezarından kaçtı ve günümüze musallat oldu. Küresel COVID-19 salgınıyla da bu çağa özgü bir “Reichstag Yangını”1 ihtimali ile karşı karşıyayız. Reichstag Yangını, Adolf Hitler’in şansölye olmasından tam olarak dört hafta sonra Alman yasama organını hedef alan bir kundaklama eylemiydi. 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Her şeye rağmen inadına müzik ve şiir 27 Eylül 2020 | 124 Okunma Geri kalmışlığı dış güçlere bağlamak acziyettir 25 Eylül 2020 | 179 Okunma Siyasal dindarların çoklu baro halleri... 23 Eylül 2020 | 491 Okunma Kurumsal yıkımın izleri yıllar sürebilir 21 Eylül 2020 | 509 Okunma Sesi ve müziği ile büyüledi, ırkçılardan hep nefret etti 20 Eylül 2020 | 71 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar