Bu garip hukuk yapısı Türkiye’yi daha da yalnızlaştırır

Cumhuriyet tarihinin değişik dönemlerinde siyasal iktidarların bazen perde gerisinden, bazen de açık bir şekilde yargı üzerinde etkileri olmuştur.

Cumhuriyet tarihinin değişik dönemlerinde siyasal iktidarların bazen perde gerisinden, bazen de açık bir şekilde yargı üzerinde etkileri olmuştur. Ancak bazı yargıçlar içinde bulundukları dönemin ağır şartlarına rağmen, kahramanca bir duruş sergilemeyi de başarabilmişlerdir. 

Taha Akyol’un “Onlar da Kahramandı” kitabında yer alan 1960’lı yılların Yargıtay Başkanı Recai Seçkin örneği son derece önemlidir. Recai Seçkin, kendisine önerilen Yassıada Mahkemesi başkanlığını (ihtilal mahkemesi) reddetmiş saygın bir yargıçtır. 27 Mayıs darbesinden üç ay sonra 6 Eylül’de Yargıtay Adli Yıl açılışında yaptığı konuşmada ihtilal mahkemesinin yargıçlarına erken uyarıda bulunarak iktidar erkinin ve hiçbir odağın etkisinde kalmamaları gerektiğini söyleyen ve özellikle de “kuvvetler ayrılığı”nın altını çizen Seçkin’in şu cümleleri bugüne de ışık tutacak niteliktedir: “Hakim, hukuk esasları ve vicdanı yerine idare adamlarının ve davada ilgili olanlardan birisinin etkisi altında kalarak karar verirse verdiği karar, açıklamaya lüzum yoktur ki, özünde adaletle ilgisi bulunmayan bir belge, daha açıkçası bir zulüm belgesinden ibaret kalır.” (Onlar da Kahramandı, s.35) 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Var mı öyle beni kör kuyularda bırakıp gitmek 25 Kasım 2020 | 0 Okunma MHP trenden inmeden reform mümkün mü? 23 Kasım 2020 | 0 Okunma Tanpınar’dan Chet Baker’a müziğin ritmi 22 Kasım 2020 | 0 Okunma ‘Faiz lobisi’ ve hainler mi kazandı şimdi? 20 Kasım 2020 | 0 Okunma Seçilmişleri hizaya sokma reformu mu geliyor? 18 Kasım 2020 | 0 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar