Böyle bir hukuk ayıbını hak etmiyoruz

Bazen öyle haberler okursunuz ki bütün dünyanız alt üst olur. Özellik de bu haber vatandaşı olduğunuz ülkede yaşanan derin adaletsizlik durumu ile ilgili ise bir kez daha kahrolursunuz… Mesela şöyle bir haber:...

Bazen öyle haberler okursunuz ki bütün dünyanız alt üst olur. Özellik de bu haber vatandaşı olduğunuz ülkede yaşanan derin adaletsizlik durumu ile ilgili ise bir kez daha kahrolursunuz… Mesela şöyle bir haber: “Bulgaristan Mahkemesi, Hablemitoğlu suikastı sanığı Levent Göktaş’ın Türkiye’ye iadesi talebini ‘insan haklarına uygun ve adil biçimde yargılanmayabileceği’ gerekçesiyle reddetti.”

Haberi okurken, bu ülkede yaşayan bir birey olarak kelimenin tam anlamıyla yüzüm kızardı. Nasıl utanmam ki daha düne kadar ‘hukuk devleti’ bağlamında esamesi bile okunmayan Bulgaristan şimdi bize hukuk dersi veriyor… Öyle anlaşılıyor ki Avrupa Birliği hukukunu içselleştirmeye çalışan Bulgaristan, gerilerden gelmesine rağmen, bu gidişle hukuki alanda mesafe almaya devam edecek.

Hukuk alanında yaşadığımız ayıpların yüzümüze vurulması sadece Bulgaristan’la sınırlı değil kuşkusuz. Maalesef ‘Hukukun Üstünlüğü Endeksi’nde Zambiya ligine düştüğümüz için Türk yargısının önemli davalarda verdiği kararlarla ilgili, bizzat üyesi bulunduğumuz AİHM dahil bütün uluslararası kurumların ciddi uyarılarıyla karşı karşıyayız.

Daha bir hafta önce 25 Kasım’da Birleşmiş...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Camilere girişte kimlik kontrolü de yapılacak mı? 03 Şubat 2023 | 578 Okunma Büyük koalisyon tamam ama... 01 Şubat 2023 | 571 Okunma Muhalefette toparlanma işaretleri… 30 Ocak 2023 | 447 Okunma Partili dindarlık anlayışının iflası... 27 Ocak 2023 | 1.028 Okunma Aç olduğunu sakın kimseye söyleme… 25 Ocak 2023 | 452 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar