Boğaziçi fethedildi ama hâlâ aşımız yok...

Boğaziçi Üniversitesi’nin kapısına takılan o kelepçenin fotoğrafını görünce ülkem adına müthiş bir korkuya kapıldığımı itiraf etmeliyim.

Boğaziçi Üniversitesi’nin kapısına takılan o kelepçenin fotoğrafını görünce ülkem adına müthiş bir korkuya kapıldığımı itiraf etmeliyim. O üniversite ki 28 Şubat’ın karanlık günlerine direnmiş ve de başörtüsü yasağını uygulamayarak akademik özgürlüğe sahip çıkmış sayılı bilim kurumlarımızdan birisidir.

Taha Akyol’un üç gün önce köşesinde BOÜ’nün başarılı rektörlerinden Prof. Üstün Ergüder’in “Yüksek Öğretimin Fırtınalı Sularında” adlı kitabından bu konudaki görüşlerine yer verdi. Başörtüsü yasağının uygulanması için gelen baskılara direnen Prof. Ergüder’in üniversite kapısına polis dikmenin ne demek olduğunu anlatan şu cümlesi AK Parti iktidarı için bir anlam ifade eder mi doğrusu çok merak ediyorum: “En kolayı ve belki de tek yolu işi polise ve güvenlik güçlerine havale etmek. O zaman kampüsün girişi ‘garnizon nizamiyesi’ne dönüşür. Bu da üniversiteye yakışmaz, değerleriyle uyuşmaz!” 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
AK Parti’yi bu ‘kör kuyu’ya kim itti? 18 Ocak 2021 | 231 Okunma Nick Cave usta! Barış da bir gün gelir mi? 17 Ocak 2021 | 250 Okunma Güvenilir insan değilsek ahlak bize ne yapsın... 15 Ocak 2021 | 622 Okunma Asiltürk AK Parti ve MHP’yi kurtarabilir mi? 13 Ocak 2021 | 1.312 Okunma Boğaziçi fethedildi ama hâlâ aşımız yok... 11 Ocak 2021 | 750 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar