Başörtüsü caz ve yobazlık

Şu günlerde, İKSV’nin düzenlediği 27. İstanbul Caz Festivali’nde Genç Cazcılar kategorisinde çalmak üzere seçilen piyanist Büşra Kayıkçı’ya başörtülü olmasından dolayı gelen insafsız eleştirileri görünce dehşete kapıldım.

Ama artık bunları dert etmiyorum, çünkü biliyorum ki bu ülkede bilim, sanat ve kültür insanlarının başarılarını paylaşmayı bilmeyen, ideolojik bağnazlıkları yüzünden dünyaya gözünü kapayan bir güruh var ve kendilerini hapsettikleri duvarların dışına çıkmaktan korkuyorlar. 

Düşünebiliyor musunuz dindarlığı bir takım görsel ritüellere hapseden bir anlayışın mensupları, sanatsal anlamda gurur duymamız gereken ve önemli bir başarıya imza atan genç piyanistimiz için “Ya o başındakini çıkart, yahut da ona yakışır bir hayat sür. Başörtülü bir genç kadının caz festivalinde ne işi var” gibi hepimizi utandıran yakışıksız ifadeler kullanabiliyorlar. 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Ekonomik başarımızı ‘dış mihraklar’ görmüyor! 10 Ağustos 2020 | 266 Okunma Bazen kendimizi şarkı söyleyerek atarız uçuruma 09 Ağustos 2020 | 206 Okunma Hamaset artık ne krize ne de virüse çare oluyor 07 Ağustos 2020 | 224 Okunma Yeni partilerin söylemleri daha köşeli olmalı 05 Ağustos 2020 | 151 Okunma Demokrasi istiyorduk hilafete mi döndük? 03 Ağustos 2020 | 173 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar