Akşam güneşinin terasında mutlaka Vivaldi…

Müziğin insan hayatında vazgeçilmez bir yeri olduğunu söylesek herhalde yanlış bir şey söylemiş olmayız. Müziğe karşı mesafeli duran insanlar dahil, hayatlarının belli bir bölümünde...

Müziğin insan hayatında vazgeçilmez bir yeri olduğunu söylesek herhalde yanlış bir şey söylemiş olmayız. Müziğe karşı mesafeli duran insanlar dahil, hayatlarının belli bir bölümünde müzikle tanışmış olmaları mümkündür. Dini gerekçelerle müziğe karşı olanlar bile hayatlarında mutlaka bir bukle ilahi dinleyip ruh dünyalarını zenginleştirmişlerdir.

Kalbimize eşlik eden bazen bir ilahidir, bazen Klasik Türk musikisidir, bazen klasik Batı müziğidir, bazen Rock’tır, bazen de cazdır. Ama her müziğin bir dinleme zamanı, her kalbin de bir şarkı mevsimi vardır.

Her ne kadar AK Parti, geçmiş siyasi tarihimizdeki yasakçı akrabaları gibi hangi müziklerin yararlı, hangi müziklerin memleketin bekası için tehlikeli ya da inancımıza zarar vereceğini düşünerek şarkılarımıza müdahale etmeyi bir hak olarak görse de biz her mevsim kalbimizin şarkılarını söylemeye devam edeceğiz.

İşte ben de aynen öyle yapıyorum ve bu sonbaharda İstanbul’dan uzakta kızıla çalan akşam güneşinin terasında, altın sarısı yaprakların dansını Vivaldi’nin “Dört Mevsim” konçertosu ile seyrediyorum.

Tabiatın bütün seslerini, renklerini ve insan karakterlerini adeta bir mevsim ruhuyla...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Padişahlar klasik müziği keşfetmişti ya bugünküler… 27 Kasım 2022 | 64 Okunma Babacan: Arkadaşlarıma aday konusunda zihinlerinizi çalıştırmaya başlayın dedim 25 Kasım 2022 | 537 Okunma Rabia hikayesi için mutlu son mu? 23 Kasım 2022 | 430 Okunma Otoriterlik Müslüman toplumların kaderi mi? 21 Kasım 2022 | 383 Okunma Trompetten ney sesi çıkarabilen cazcı 20 Kasım 2022 | 137 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar