AK Parti’yi kim bu hallere düşürdü?

Karar Gazetesi Yazarı Mehmet Ocaktan'ın bugünkü (12.09.2022)''AK Parti’yi kim bu hallere düşürdü?'' başlıklı yazısı.

Kabul etmesi insana biraz zor gelse de itiraf etmeliyiz ki Türkiye’nin toplumsal yapısının demokrasi ikliminde şekillendiğini söylemek pek mümkün değil. Aslında belli ideolojik kümeler hariç, genel anlamda toplumun demokrasiye karşı bir tavrı yok ve hemen herkes hukukun hakim olduğu, mutluluk katsayısının arttığı bir yönetimde yaşamayı istiyor.

Ancak herhangi bir sağ ya da sol ayrımı yapmadan ifade etmek gerekirse, tek tek hemen her birimizin zihinsel kodları “itaat kültürü”ne göre şekillendiği için demokratik tavrın nasıl olması gerektiğini bilemiyoruz.

Kuşkusuz bu halin farklı sosyolojik tahlilleri yapılabilir, ancak verili durum üzerinden bakıldığında bu ülkede siyasetin de, toplumsal davranışların da keskin ”ideolojik mahalleler” ve aidiyetler üzerinden şekillendiği de bir gerçek. 

Siyasi tarihimizin bütün aşamalarında yapılan mücadeleler, kavgalar ne yazık ki hep kimlikler üzerinden yapılmıştır. 2002 yılında AK Parti’nin iktidar oluşuyla birlikte, demokratik değerler ekseninde bir irade ortaya çıkmıştı aslında ama zaman ilerledikçe gördük ki sonunda AK Parti de kimlik siyasetinde karar kıldı. Kısacası kodlarımızdaki...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Kılıçdaroğlu’dan başörtüsü için cesur hamle… 05 Ekim 2022 | 16 Okunma Altılı masayı kim zaafa uğratıyor? 03 Ekim 2022 | 1.194 Okunma Akşam güneşinin terasında mutlaka Vivaldi… 02 Ekim 2022 | 38 Okunma Eğer Kılıçdaroğlu aday olacaksa… 30 Eylül 2022 | 930 Okunma Müslüman vicdanındaki iki korku 28 Eylül 2022 | 352 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar