Ah şu CHP 1940’larda kalsaydı ne güzel olurdu!

Aslında bu Ortodoks sol kesimin değişime direndiğinin altını çizerek belki de onlara haksızlık ediyor olabiliriz.

Son günlerde CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun Cumuhuriyet’in kurucu liderinden söz ederken Atatürk değil, “Gazi Mustafa Kemal” ifadesini kullandığı için koparılan fırtınayı görünce “ideolojik siyasal aklın” nasıl bir kapalı Türkiye hayali içinde olduğunu görmek doğrusu endişe verici. 

Yaklaşık 70-80 yıldır süren demokrasi deneyimimizin sonunda Batılı anlamda neden bir demokrasi inşa edemediğimizi anlayabilmek için galiba kendimizi hapsettiğimiz ideolojik mahallelerimize yakından bakmak gerekiyor. 

Canan Kaftancıoğlu örneğinde de net olarak ortaya çıktı ki, toplumun farklı kesimlerinin belli tabuları var, hurafeleri var, kutsal ve ulu önderleri var. Özellikle solun ve dindar-muhafazakar kesimlerin Ortodoks mahalleri tabularından, hurafelerinden vazgeçmek istemiyor. 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Babacan sahaya indikçe... 19 Ekim 2020 | 2.294 Okunma J.Lennon’u dinleyip barışa ve sevgiye bir şans verin 18 Ekim 2020 | 114 Okunma Eğer adalet ve hakkaniyet ölçüsü kaybolursa 16 Ekim 2020 | 256 Okunma AK Parti-MHP koalisyonu erken seçime gidemez 14 Ekim 2020 | 1.951 Okunma Suriye’yi de Kavala karıştırmış olmasın... 12 Ekim 2020 | 509 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar