Mehmet Ocaktan
Mehmet Ocaktan Karar

''Ama'lara, ''Fakat'lara değil teröre odaklanmak

02 Ocak 2017 | 807

Terör bu kez yılbaşında vurdu. Tam da yeni yıla yeni hayaller ve umutlarla başlamaya hazırlandığımız bir günde, normal yılbaşı eğlencelerini yapan masum insanları otomatik silahla tarayan insanlık düşmanı bir terörist 39 insanımızı katletti. Evet bu acı dayanılır gibi değil, sabır sınırlarımızı artık tükettik, yüreğimizde biriktirdiğimiz bütün öfkeleri, lanetleri haykırmak acımızı dindirmeye yetmiyor.

Ama bütün zorluklara ve terörün hiçbir insanlık sınırı tanımayan vahşetine rağmen bugünlerin de üstesinden geleceğiz. Terör en güzel günlerimizde gülüşlerimizi soldursa da, toplum olarak bütün farklı hayat tarzlarımızı birlikte yaşamanın güzelliği haline dönüştürerek inadına kardeşliğimizi ve barışı güçlendireceğiz.

Şimdi bütün ‘ama’larımızı, ‘fakat’larımızı bir tarafa bırakarak, bu toplumun birlikteliğine odaklanma zamanı... Çünkü terörün yılbaşında katliam yapmasının bir tek amacı olabilir; toplumun özellikle muhafazakar kesimleri üzerinden bu vahşete mazeret üretmek... ‘Ama onlar bize ait olmayan bir günü kutluyorlardı...’

***

Hayır, onlar sadece eğleniyorlardı, hiçbirisi Hristiyan eğlencesi için orada değillerdi. Ayrıca Hristiyan bir topluma karşı da böyle bir vahşet sergilenseydi aynı şekilde terörü lanetlemek boynumuzun borcuydu.

Devamını Oku