Mehmet Ocaktan
Mehmet Ocaktan Karar

Batı ile gemiler tümden yakmalı mıyız?

26 Aralık 2016 | 884

Suriye krizinin başladığı ilk günden bu yana Türkiye’nin dış politika yaklaşımı konusunda sayısız analiz, hatta zaman zaman sert eleştiriler yapıldı. Bu eleştirilerde önemli ölçüde haklılık payı olmakla birlikte, Türkiye’nin esas itibariyle işin başında doğru bir istikamette olduğunun da altını çizmek gerekiyor. Hatırlayalım, Ankara o günlerde ikili ilişkilerin gücüne dayanarak Esad’ı makul bir geçişe ikna etmek için adeta çırpındı. Ancak Esad’ı katliam çılgınlığından döndürmek mümkün olmadı. Doğal olarak Türkiye’nin bu katliamlar karşısında insani olarak bir tavır alması gerekiyordu ve öyle yaptı.

Hafızalarımızı tazelediğimizde görürüz ki, Ankara o günlerde bu ikna tavrı yüzünden hem içeriden hem de Batılı dostları tarafından ‘eksen kayması’ithamlarına maruz kalmıştı.

Arşivler yalan söylemez, 2011 yılında başta Amerika ve Avrupa ülkeleri olmak üzere Esad’a karşı ateşli bir uluslararası ittifak söz konusuydu. Öyle ki başta Obama olmak üzere bütün Batılı müttefiklerimiz Türkiye’yi Şam rejimini yıkmak için Suriye’nin üzerine sürmeye can atıyorlardı.

***

Devamını Oku