Mehmet Ocaktan
Mehmet Ocaktan Karar

Nasıl pis bir oyun bu?

21 Aralık 2016 | 905

Son dönemde Türkiye’yi hizaya getirme bağlamında değerlendirmeye müsait, yüreğimizi yakan acımasız terör saldırılarına muhatap olduk. Bir hafta arayla Beşiktaş ve Kayseri’de çirkin yüzünü gösteren terör yüzünden onlarca insanımızı kaybettik ve hala yüreklerimiz yanıyor.

Ama önceki akşam Ankara’da Rus Büyükelçisi Andrey Karlov’un alçakça ve hunharca katledilmesi zihinlerimizde adeta deprem etkisi yarattı. Hemen altını çizmekte yarar var, bu saldırı sadece ‘terör eylemi’ tanımıyla izah edilecek bir durum değil.

Türkiye’nin siyasi ve diplomatik parametrelerine yönelik pis bir oyunla karşı karşıyayız. Karlov’u katleden Mevlüt Mert Altıntaş’ın öyle sıradan serseri bir eylemci olmadığı muhakkak. Ankara Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü’nde iki yıllık bir polis memuru olan Altıntaş son derece soğukkanlı ve kelimenin tam anlamıyla profesyonel bir suikastçı.

Henüz arkasında hangi karanlık mahfillerin olduğunu bilmiyoruz. Ancak Ankara’nın göbeğinde böylesine bir suikast için düğmeye basanların terör eyleminin ötesinde çok daha derin hesapları olmalı.

Bir kere suikastın tam da Türkiye-Rusya-İran toplantısının bir gün öncesinde yapılması son derece manidar. Belli ki öncelikle bu cinayetin Suriye toplantısını hedef alan bir boyutu var. Ayrıca suikastın Türkiye-Rusya ilişkilerinin pozitif güzergahta seyrettiği bir dönemde yapılmasının, Türkiye’nin ‘Fırat Kalkanı’harekatı ve özellikle PKK ile mücadelesine yönelik mesajlar içerdiği de hesaba katılmalı. Unutmayalım, Türkiye şu günlerde ‘Terör koridoru’ ile ilgili ciddi hazırlıklar içindeydi. Öyle anlaşılıyor ki bu suikast, bölgesel ölçekte hazırlanan ‘büyük oyun’un sadece görünen yüzü. Arkasında nasıl bir hazırlık var henüz onu bilmiyoruz.

Devamını Oku