Meclis ve Millet İradesine Saygısızlık

Anayasada yapılması öngörülen değişiklikle Meclis’in devre dışı bırakılacağı iddiası üzerinden “diktatörlük” suçlaması getiren CHP’nin yaptığı nedir Allah...

Anayasada yapılması öngörülen değişiklikle Meclis’in devre dışı bırakılacağı iddiası üzerinden “diktatörlük” suçlaması getiren CHP’nin yaptığı nedir Allah aşkına?

Cumhurbaşkanlığı sistemi eşittir diktatörlük denklemi üzerinden laf üreten CHP’nin, görünen o ki ne siyaset kurumuna saygısı var, ne de Meclis ve millet iradesine…

Yapılmak istenen şey nedir?

Başbakanlık yetkilerinin, milletin doğrudan seçeceği Cumhurbaşkanına devridir.

Aradan Başbakanlık makamı çıkartılarak yürütme organı tekleştiriliyor.

İkili bir yürütme organı üzerinden ortaya çıkan siyasal krizleri aşmayı amaçlayan ve milletin kendisinin doğrudan seçtiği Cumhurbaşkanı marifetiyle yönetileceği bir sistemin diktatörlük olarak nitelendirilmesi hakikaten kabak tadıvermeye başladı.

Meclis’in devre dışı bırakılacağı iddiası kocaman bir çarpıtmadan ibaret…

Esasen Meclis’i devre dışı bırakan CHP zihniyetidir.

Sadece Meclis’i değil, millet iradesini de hiçleştiren bu CHP zihniyeti tehlikeli bir biçimde küstah ve tehditkâr bir dile yaslanmaktadır.

Kılıçdaroğlu’nun son günlerde açığa vurduğu dil, tahammül ötesi bir iç savaş çığırtkanlığı üzerine oturmaktadır.

Her gün akla ziyan suçlamalarla, dahası ve en fenası hakaret ve tehditlerle demokratik siyasetin özünü tahrip ederek toplumsal barışı bozan Kılıçdaroğlu, sahiden çizmeyi aşıyor artık.

***

Şimdi doğru oturup doğru konuşalım.

Yapılmak istenen sadece hükümet biçimiyle alakalı kısmi bir anayasal değişikliktir, topyekûn yeni bir anayasa değil. O yüzden, konsensüs olmadan anayasanın yapılamayacağı iddiası hoş gibi görünen ama boş bir iddiadır. CHP ve HDP istemiyor diye Meclis’te çoğunluğu bulunan AK Parti ve MHP’nin idari sistem değişikliğine dair anayasal bir değişikliğe asla kalkışmaması gerektiğine dair tehditkâr ifadeler, her şeyden önce Meclis’in iradesine çok büyük bir saygısızlıktır. Ne yani, CHP ve HDP karşı çıkıyor diye anayasal değişiklikler yapılmayacak mı? Asıl o zaman Meclis iradesi azınlık bir güruh tarafından bloke edilmiş olmuyor mu? Prensip olarak Meclis, dilediği her konuda, her türlü anayasal değişikliği yapma hakkına sahiptir. Başka türlüsü Meclis iradesinin devre dışı bırakılması anlamına gelir.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Koronavirüsle imtihanım... 07 Kasım 2020 | 4.119 Okunma Can derdindeyken... 05 Kasım 2020 | 467 Okunma Ölümü yaşamak... 31 Ekim 2020 | 1.039 Okunma Bahçeli'ye ve Baykal'a kim operasyon çekti? 24 Ekim 2020 | 2.769 Okunma Tatar'ın kazanması ne anlam ifade ediyor? 22 Ekim 2020 | 764 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar