Geçmişte sevip saydığımız Bülent Arınç değilsin artık!

Bülent Arınç’ın CNN Türk’te Taha Akyol’a yaptığı açıklamalar aslında hazin bir tükenişin ifadesidir. Arınç’ın hedefindeki asıl kişi, AK Parti hareketinin lideri...

Bülent Arınç’ın CNN Türk’te Taha Akyol’a yaptığı açıklamalar aslında hazin bir tükenişin ifadesidir. Arınç’ın hedefindeki asıl kişi, AK Parti hareketinin lideri Cumhurbaşkanımız Erdoğan.

Son açıklamaları artık Başbakanımız Davutoğlu’nu da hedef tahtasına oturttuğunu gösteriyor. Çünkü doğrudan en hayati meselelerde hükümet politikalarının yanlışlığına yönelik sözler sarf etmekten kaçınmıyor.

Biz AK Parti içinde ayrılık-ihtilaf olduğu algısı oluşmasın diye sessiz kaldıkça o pervasızca ve nezaketsizce saldırmaya devam ediyor. Madem anladığı dil bu, o zaman bizden günah gitti diyorum.

***

Arınç ilginç bir kişilik. Ne hikmetse kendini her şeyi söylemeye hakkı olan biri olarak görüyor. Kendine biçtiği “özgül ağırlık” rolü, her anlamda kötü bir pratik. İstediği zaman istediği eleştiriyi getirecek ama hiç kimse kendisine cevap vermeyecek! Kendisine cevap verenleri de acımasızca biçmeye kalkışacak! Partinin sanki vicdanıymış gibi bir algı oluşturup kendi partisinin liderini, genel başkanını ve başbakanını o malum çevrelerin ağzına sakız yapmaktan kaçınmayacak ama kendisine yönelik bir söz olduğunda da sahiplerinin cezalandırılması gerektiğini talep edecek!

Arınç’ın kendisine yönelik eleştirilerde bulunanlara karşı sergilediği tavır, aslında vicdanla ve tevazuyla bağdaşır bir tavır hiç olmadı. “Çoluk çocuk” türü suçlamalar… “Daha dün partiye geldiler, nerden geldiklerini biliyorum, açtırmasınlar ağzımı!” türünden nobran ve kıyıcı sözler… Mütevazılık kisvesi altında sakladığı olağanüstü bir kibirlilik hali... “Özgül ağırlığı”na her seferinde yaptığı vurgu, işte bu tür bir imtiyaza sahip olduğunu ve herkesin de kendi hakkında haddini bilerek konuşması gerektiğini hatırlatma amacını taşıyor. Herkese ayar vermeye kendini tek yetkili ve tek ehil sanan ilginç bir kişilik…

***

Arınç’ın son açıklamaları partililik bilinciyle de, dava ahlakıyla da bağdaşmıyor. Kendisini hala partili olarak görüyorsa tarzının böyle olmaması gerektiğini de unutmamalıdır. Bir partili asla kendi partisinin liderini kamuoyu karşısında nezaketle bağdaşmayan bir üslupla suçlama veya kendi hükümetinin terörle mücadele politikasını eleştiri konusu yapma yoluna gitmez. AK Parti hareketinin lideri olan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı adeta yalan söylemekle suçlayan Arınç’ın sergilediği nezaketsizlik nasıl karşılıksız bırakılabilir ki?

Arınç Dolmabahçe süreciyle ilgili olarak “Cumhurbaşkanının haberi vardı!” diyerek hem Cumhurbaşkanını haberi yokmuş gibi davranmakla suçluyor, hem de PKK/HDP hizbinin “Çözüm masasını Erdoğan devirdi!” biçimindeki suçlamasına haklılık kazandırıyor.

Adeta şunu diyor Arınç: “Çözüm sürecini bozan Erdoğan’dır. Bugünkü sonucun müsebbibi de Erdoğan’dır.”

Bu iddia PKK/HDP canibinin iddiasıdır.

Bu iddia, paralel yapının iddiasıdır. Ve dahi bilumum Erdoğan düşmanı kampın iddiasıdır.

Arınç’ın kelime canbazlığı yaparak dillendirdiği bu iddia, kendi partisinin liderliğine ve hükümetinin politikasına apaçık ihanet anlamına gelir.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Koronavirüsle imtihanım... 07 Kasım 2020 | 4.125 Okunma Can derdindeyken... 05 Kasım 2020 | 468 Okunma Ölümü yaşamak... 31 Ekim 2020 | 1.041 Okunma Bahçeli'ye ve Baykal'a kim operasyon çekti? 24 Ekim 2020 | 2.797 Okunma Tatar'ın kazanması ne anlam ifade ediyor? 22 Ekim 2020 | 767 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar