CHP'nin devr-i iktidarında erkler ayrı mıydı?

Şu televizyonlara çıkıp CHP sözcüleriymiş gibi günümüz Türkiye’sinde kuvvetler ayrılığının olmadığını militanca savunanlar nedense CHP’nin devr-i iktidarında, yani tek parti döneminde kuvvetler birliği olduğu gerçekliğini gizlemeye çalışıyorlar.

Kendilerine bu gerçeklik hatırlatıldığında da bunun “tarihsel zorunluluk” olduğunu söyleyerek ilkesel bir duruşa sahip olmadıklarını göstermiş oluyorlar.

İnsan ilkesel bir duruşa sahipse, yani her hâlukârda kuvvetler ayrılığından yanaysa CHP döneminde olmayan bu duruma zinhar meşruiyet kazandırmaz.

Kuvvetler ayrılığı denilen şey, yasama, yürütme ve yargının birbirinden ayrılması demek.

Başka bir deyişle her üç erkin birbirinin içine geçmeden ve dahi birbirinin emrine girmeden ayrı güçler halinde fonksiyonlarını icra etmeleri demek.

Az biraz tarih bilgisi aktarıp öyle konuşalım...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Bahçeli'ye ve Baykal'a kim operasyon çekti? 24 Ekim 2020 | 2.619 Okunma Tatar'ın kazanması ne anlam ifade ediyor? 22 Ekim 2020 | 733 Okunma Anayasa Mahkemesi yoksa hukuk devleti yok mu? 17 Ekim 2020 | 651 Okunma “Işıklar yanıyor” öyle mi? 15 Ekim 2020 | 642 Okunma Gövdesi Türk, zihni Rum! 10 Ekim 2020 | 733 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar