ÇOK OKUNAN YAZARLAR

"Güç gösterisi"nde vurulan "kraliçe!.."

IŞİD denilen terör ordusu büyük oranda dağılmışken ve PKK/PYD terörü Türk ordusunun Afrin operasyonuyla püskürtülmüşken sınırımızın yanıbaşındaki Suriye'de yine neler oldu acaba? .

Mehmet Faraç
Mehmet Faraç Yeniçağ Gazetesi
16 Nisan 2018 | 500

IŞİD denilen terör ordusu büyük oranda dağılmışken ve PKK/PYD terörü Türk ordusunun Afrin operasyonuyla püskürtülmüşken sınırımızın yanıbaşındaki Suriye'de yine neler oldu acaba?..

ABD Başkanı Trump tam da Suriye'den çekileceğini açıklarken Fransa ve İngiltere gibi ülkeler neden bir anda alevlendi, Esad düşmanlığı niçin yeniden hortladı?..

Suriye; 6 yılı aşkın süren kanlı karmaşanın ortasında, bir yandan yaralarını sarmaya çalışırken ve diğer taraftan da toparlanmayı planlarken yine kimleri huzursuz etti ve kimlerin ayağına bastı?..

Dahası, bir zamanlar "ovada yatan kraliçe" olarak tanımlanan Suriye son bir hafta içinde, pusuda yatan hangi ejderhayı uyandırdı da ezeli düşmanların hedef tahtasına konuldu?..

Ancak en önemlisi de; bu kadar kışkırtma, katliam, korku, dağınıklık ve kaosa rağmen, "böl-yağmala-yönet" stratejisine ne kadar uyuyor acaba Suriye?.. Neden vazgeçilmez ve çekici oldu Şam coğrafyası?.. 

Suriye toprakları jeopolitik olarak küresel sömürü düzenine belki çekici gelebilir ama minik ekonomisine rağmen neden bu kadar müşterisi var Esad rejiminin?..

Devamını Oku
Diğer Yazıları
DAHA FAZLA SONUÇ GÖSTER