Yas süreci bittiğinde

Sıla ile İlker Kaleli'nin aşkı, magazinde gündem oldu. Daha ocak ayında Hazer Amani'den boşanan Sıla'nın çok da zaman geçmeden yeni bir aşka başlamasını kimisi eleştirdi, kimisi olumlu buldu. Demek Sıla, yas...

Sıla ile İlker Kaleli'nin aşkı, magazinde gündem oldu. Daha ocak ayında Hazer Amani'den boşanan Sıla'nın çok da zaman geçmeden yeni bir aşka başlamasını kimisi eleştirdi, kimisi olumlu buldu. Demek Sıla, yas sürecini bitirmiş, yeni bir ilişki için kendisini hazır hissetmiş. Tabii bu herkes için kolay değil. Terk edilme, ihanet, boşanma gibi travmatik sonla biten ilişkiden sonra çekilen acının, kişinin kendisine en yakın olan birinin ölümünde duyduğu acıyla aynı olduğu kanıtlanmıştır. Yani aşk acısından sonra yaşanan yas dönemi ile ölüm acısından sonra yaşanan yas dönemi arasında fark yoktur. Dedim ya bu bir süreç, atlatması da zaman alır. Yani öyle bir akşam yatıp ertesi sabah uyandığınızda her şey geçmiyor. Yani herkes olayı Sıla gibi birkaç ayda atlatamıyor. Bazı uzmanlar bu sürecin 6 ay ila 2 yıl arasında sürdüğünü belirtiyor. Yeri gelmişken bu aşamaları hatırlatmak istedim.

ŞOK

Bu evrede kişi böyle bir ayrılığın kendi başına geldiğine asla inanmaz. Bu nedenle bir süre sanki ayrılık hiç yokmuş gibi davranır.

İSYAN

Bu evrede kişi art arda sorular sıralar. “Neden ben?, “Bu hale nasıl geldik?”, “Beni nasıl bırakır?”, “Bana bunu nasıl yapar?”, “Ben bunları hak edecek ne yaptım?” gibi... Bu soruların hiçbiri yanıtını bulamaz ama kişinin isyanını dile getirirken kullandığı sorulardır.

DİRENÇ

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Evlenince herkes karışmaya başladı 20 Nisan 2021 | 302 Okunma Ayrılığın öğrettiği hayat dersleri 17 Nisan 2021 | 71 Okunma Arı gibi çalışarak... 15 Nisan 2021 | 162 Okunma Heyecan bitti diye ilişki de bitmeli mi? 13 Nisan 2021 | 300 Okunma Saygı yoksa sevgi de yok 10 Nisan 2021 | 74 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar