Taksicilere çağrım var

İstanbul’un onlarca yıldır bitmeyen sorunu olan taksiciler yine gündemde. Bir ara UBER’i istemiyoruz diye ayaklanmışlardı. Mafya taktikleriyle, döverek, yollarını keserek UBER şoförlerini yıldırdılar ve şirketin Türkiye’den çekilmesine sebep oldular. Şimdi de korsan taksilerden şikayet ediyorlar.

Taksicilerin eski bir yöneticisi de “UBER’le mücadele ederek hata yaptık” dedi. Bu hataydı doğru ama taksicilerin hatası öyle çok ki... Öncelikle taksi şoförlerinin yüzde 90’ından fazlası plakaların sahibi değil. Takside işçi olarak çalışıyor. Sigortası yok. Plakaya verdiği kirayı çıkarabilmek için neredeyse 24 saat direksiyon sallıyor. Hangi taksiye binseniz şoförü para kazanamadığından yakınıyor.

Aslında ciddi anlamda sömürülüyor ama farkında değil. Çünkü şoföre göre plaka sahibi asla suçlu değil. Suçlu ya yoğun trafik ya da müşteriler. Şoförlerin içinde bulunduğu durum, fiyatı 2 milyon liraya ulaşan plaka sahiplerinin umurunda bile değil. 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Bir başka sevgiliyi sevmenin tam zamanı 23 Şubat 2020 | 72 Okunma Sizi kaç mutlu eder? 20 Şubat 2020 | 127 Okunma Herkese sevgili gözüyle bakıyorum 19 Şubat 2020 | 104 Okunma Bu aşkın heyecanı meyecanı yok 16 Şubat 2020 | 66 Okunma Teklifin maliyeti düğünü yakaladı 13 Şubat 2020 | 41 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar