Gökay Kalaycıoğlu isyan etti

Tolgahan Sayışman’ın sahibi olduğu Han Medya Yapım adına çektiği ve başrolünde oynadığı “Aynasız” adlı film mahkemeye taşınıyor. Çünkü ‘isim hakkı ihlali’...

Tolgahan Sayışman’ın sahibi olduğu Han Medya Yapım adına çektiği ve başrolünde oynadığı “Aynasız” adlı film mahkemeye taşınıyor. Çünkü ‘isim hakkı ihlali’ olduğu iddia ediliyor. Bu iddiayı ortaya atan kişi, televizyondaki programlarından tanıdığımız, sunucu Gökay Kalaycıoğlu. Kalaycıoğlu’yu arayıp bu işin nasıl mahkeme aşamasına geldiğini öğrendim. Kalaycıoğlu diyor ki; “Ben ‘Aynasız’ adıyla bir televizyon formatı yazdım. Bu format üzerinde çok çalıştım.

Ve yıllardır medya sektöründe olduğum için projelerin isimlerinin ne kadar önemli olduğunu bilirim. Bu yüzden ‘Aynasız’ ismi için 2020’de patent başvurusu yaptım ve isim hakkını aldım. Bu isimle film, dizi, televizyon programı, internet yayıncılığı, gazete, kitap, dergi gibi tüm medya içeriğini oluşturma hakkı sadece bana ait. Buna rağmen Tolgahan Sayışman ve ekibi ‘Aynasız’ adıyla film çekti.

Hukuki olarak kendilerini uyarmamıza rağmen bizi dinlemediler. Biz de 1 milyon liralık tazminat davası açtık.” Türk Patent Enstitüsü’nün marka araştırma sayfasına girdiğinizde “Aynasız” ismi için Gökay Kalaycıoğlu’nun 12 Haziran 2020’de başvuru yaptığını ve bunun kabul edildiğini görüyorsunuz. Ancak 19 Ocak 2022’de 2 yeni başvuru yapılmış. Bu başvurular ‘Aynasız Haluk Artis-Polis’ ve ‘Aynasız Haluk Artiz-Polis’ isimlerini kapsıyor.

Başvuruyu yapanın adı yok. Ancak Tolgahan Sayışman’ın filminde ‘Haluk’ adlı bir karakter olduğu için, başvuruların Han Yapım tarafından yapıldığını varsayabiliriz. Sonuç olarak yıl olmuş 2022, bir film çekiyorsun, isim koyuyorsun ve bunu yaparken aklına bu ismin başkası tarafından alınmış olabileceği ihtimalini getirmiyorsun. Türk Patent Enstitüsü’nün sayfasından buna bakmak sadece 30 saniyelerini alırdı oysa.

Markanın sahibi dava açınca da alel acele başvuru yapıp ‘Aynasız’ isminin ardına birkaç kelime ekleyip patent başvurusu yapıyorsun. Bir zamanlar otobüs şirketleri böyle yapardı. ‘Koç Turizm’, ‘Hakiki Koç Turizm’, ‘Öz Koç Turizm’ gibi isimlerle yolcu taşırlardı.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
'Sen de beni aldat' diyor 01 Mart 2022 | 293 Okunma Sadakatsiz bir adam, cesaret bekleyen kadın 27 Şubat 2022 | 131 Okunma Senin mutluluğun benim mutluluğum 24 Şubat 2022 | 145 Okunma 3 aylık evliyken eşim beni aldattı 22 Şubat 2022 | 799 Okunma İhanet edip de yakalanmayan kimse yoktur 20 Şubat 2022 | 327 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar