Festivaller kenti Adana

Hafta sonu Adana’daki ‘Uluslararası Lezzet Festivali’ndeydim. Nisan’ın ilk hafta sonu yapılan ‘Portakal Çiçeği Karnavalı’ ile, Aralık’ta yapılan ‘Kebap Şalgam Festivali’nin ardından...

Hafta sonu Adana’daki ‘Uluslararası Lezzet Festivali’ndeydim. Nisan’ın ilk hafta sonu yapılan ‘Portakal Çiçeği Karnavalı’ ile, Aralık’ta yapılan ‘Kebap Şalgam Festivali’nin ardından Adana, üçüncü büyük festivalini de artık Türkiye’ye kabul ettirdi.

Festival alanında Adana’nın her türlü lezzetini görmeniz ve tatmanız mümkündü. Dünyaca ünlü şefler ustalıklarını sergiledi. 233.67 metrelik şiş kebapla da dünya rekoru kırıldı. Bu rekor 194.5 metreyle Çin’e aitti.

Şimdi artık Guinnes Rekorlar Kitabı’nda Adana’nın da adı var. Bu tür etkinlikler, o şehrin ve bölgenin dünyaya tanıtımına büyük katkı sağlıyor. Adana Lezzet Festivali, Adana Valiliği’nin himayesinde, başta Adana Büyükşehir Belediyesi olmak üzere tüm ilçe belediyelerinin, sanayi, ticaret ve ziraat odalarının, Adana’daki sivil toplum kuruluşlarının katkılarıyla, ayrıca büyük-küçük çok sayıda kuruluşun sponsorluğu ile yapılıyor.

Yani herkes taşın altına elini sokuyor. Festival alanındaki kalabalık kuşkusuz çok tatmin ediciydi. Ama benim önerim; bir sonraki festivalin tek bir alana hapsedilmesi yerine şehrin birçok bölümüne yayılması. Böylece halkın katkısı çok daha fazla olacaktır.

SIRA MERSiN’DE

Bir Mersinli olarak, Adana’ya gıpta ile bakıyorum. Mersin’in de özellikle lezzet konusunda Türkiye’ye ve dünyaya sunacağı çok şeyi var. 1-3 Kasım arası da Mersin’de Narenciye Festivali düzenleniyor.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Alkışlar onlara 02 Nisan 2020 | 49 Okunma İlgisiz sevgili nasıl düzelir? 31 Mart 2020 | 105 Okunma Aramıza korona girdi 29 Mart 2020 | 60 Okunma En kötü virüs holiganlık 26 Mart 2020 | 89 Okunma En iyi arkadaşıma aşkımı itiraf ettim 24 Mart 2020 | 398 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar