Ayta Sözeri'yi dinlemek

Ayta Sözeri, eğlence çevrelerinde zaten tanınan, bilinen bir isimdi. “Aile Arasında” filmindeki rolüyle daha geniş kitlelere ulaşmıştı. Ben, yıllar önce Beyoğlu’nda bir kez dinleme şansı...

Ayta Sözeri, eğlence çevrelerinde zaten tanınan, bilinen bir isimdi. “Aile Arasında” filmindeki rolüyle daha geniş kitlelere ulaşmıştı. Ben, yıllar önce Beyoğlu’nda bir kez dinleme şansı bulmuştum kendisini. Bu kez Bodrum’da, Üzüm Kızı adlı meyhanede dinledim onu. En son yazacağım şeyi başta yazayım, rüya gibi bir Bodrum gecesiydi. Sahneye çıktığında insan ister istemez büyüleniyor, bir şarkı bittiğinde, “Acaba şimdi ne söyleyecek?” diye merakla bekliyor. Şarkı aralarında yaptığı esprilerle izleyicisini avucunun içine alıyor. Aslında bir çeşit kabare yapıyor.

Programının ikinci bölümünde her masayı tek tek dolaştı Ayta Sözeri. Şarkılarını oturduğu masalardan söyledi, konuklarla sohbet etti. Evet, belki bunu birçok sanatçı yapıyor. Ama hiç kimse, tüm masaları dolaşmıyor. Fakat Ayta Sözeri’nin yaptığı bir şey var ki, ben benzerini hiç görmedim. Elinde telsiz mikrofonla mekanın kapısından dışarı çıktı, Türkbükü’nün o denizin kenarındaki yolunda şarkılarını söylemeye devam etti.

Sokaktan geçenler önce bir şaşırdı, etrafına toplandı ve söylediği şarkılara eşlik etti. İşin özeti, benim uzun süredir en keyif aldığım konser oldu. Tabii bu arada Türkbükü’ndeki Üzüm Kızı’nın da hakkını vermek gerek. Sezon boyunca eski usül meyhane geleneğini yaşattı. Haftanın birkaç günü, ‘alaturka’ ağırlıklı sanatçılar sahne aldı. Servisiyle, yemekleriyle, konumuyla tam da böyle gecelere uygun bir mekan olduğunu söyleyebilirim.

İYİ Kİ VARSINIZ

Ne zaman içimiz daralsa, canımız sıkılsa onlar çıkıyor ortaya. Kazandıkları başarılarla ruhumuza ilaç oluyorlar. Umudunu kaybedenelere umut, yılgınlık yaşayanlara motivasyon veriyorlar. Aydınlık Türkiye’nin aydınlık kadınları, voleybolcularımız gurur kaynağımız olmaya devam ediyor.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Ayrılmak için 10 geçerli sebep 25 Eylül 2021 | 38 Okunma Dedim olabilir 23 Eylül 2021 | 66 Okunma Gönlü var mı yoksa hiç sevmiyor mu? 21 Eylül 2021 | 161 Okunma Gerçek aşk için kendinle yüzleş 18 Eylül 2021 | 43 Okunma Vicdansız ev sahipleri 16 Eylül 2021 | 125 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar