Arı gibi çalışarak...

‘Lorenzo’nun Yağı’ filmini bilirsiniz. Şimdiye kadar izlemediyseniz de mutlaka izlemenizi tavsiye ederim. Ölümcül bir hastalıkla boğuşan ve tıbbın çare bulamadığı çocukları için...

‘Lorenzo’nun Yağı’ filmini bilirsiniz. Şimdiye kadar izlemediyseniz de mutlaka izlemenizi tavsiye ederim. Ölümcül bir hastalıkla boğuşan ve tıbbın çare bulamadığı çocukları için mücadele eden bir çiftin hikayesi. Gerçek bir yaşam öyküsünden uyarlanan filmde çift, ürettikleri bir yağ sayesinde çocuklarının yaşamasını sağlıyor. Tabii olay benim iki satırda anlattığım kadar basit değil. Müthiş bir mücadele, müthiş bir azim var filmde. Bugün propolis, polen, arı sütü diye bildiğimiz arı ürünlerini Türkiye’de ve tamamen yerli hammadelerle üreten BEE’O markasını kuran Aslı Elif Tanuğur Samancı ile eşi Taylan Samancı’nın bu işe başlama öyküsü de ‘Lorenzo’nun Yağı’ filmini andırıyor.

Gıda Mühendisi Aslı Hanım ile Ziraat Mühendisi Taylan Bey, bağışıklık sisteminin düşük olması nedeniyle sürekli oğullarının hastalıklarıyla boğuşuyor. Antibiyotikler işe yaramıyor çünkü vücut bir süre sonra ilaçlara direnç gösteriyor. O dönem bir bal firmasında çalışan çift, arı ürünü olan propolisin bağışıklığı güçlendirdiğini biliyor. Türkiye’de üretim yok.

Tüm propolis ürünleri fabrikasyon olarak Çin’den geliyor. Fakat bu ürünlerin içindeki propolis oranı o kadar düşük ki, oğullarının tedavisinde hiçbir işe yaramıyor. Samancı çifti propolis üretmek için çalıştıkları firmanın sahibiyle konuşuyorlar. Ancak firma sahibi “Çin ile baş edemeyiz” deyip çifti geri çeviriyor. Samancı çifti işlerinden istifa edip, propolis üretmek için kolları sıvıyor.

Öyle zengin falan değiller, devletten aldıkları KOSGEB ve kadın girişimci destekleri sayesinde yola çıkıyorlar. Fakat işler öyle kolay yürümüyor. Örneğin üreticiler temkinli yaklaşıyor. “Tamam sen şimdi benden propolisi aldın ama ya seneye almazsan ne olacak?” deyip güvensizlik belirtiyorlar. Samancı çifti her üreticiyle sözleşme imzalıyor, alım garantisi veriyor.

Tek şartları istedikleri kalitede propolisi kendilerine sunmaları. Nihayet üretim başlıyor ve arı gibi çalışarak ürettikleri propolisi piyasaya sunmayı başarıyorlar. Kendi ürettikleri propolis sayesinde oğulları tamamen iyileşiyor. Sürekli hastalanan, enfeksiyonlarla boğuşan oğulları gidiyor, yerine güçlü, spor yapan, hayata sıkı sıkı sarılan bir çocuk geliyor.

NEDİR BU PROPOLİS?

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Bulaşık formülü işe yarar mı? 06 Mayıs 2021 | 125 Okunma Sevgilimi sürekli eleştiriyorum 04 Mayıs 2021 | 115 Okunma İlişkideki zehir yoksa sen misin? 01 Mayıs 2021 | 88 Okunma Kısıtlama aşkınızın sonu olmasın 29 Nisan 2021 | 54 Okunma Aşkın ne olduğunu anlatıyorum 27 Nisan 2021 | 98 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar