Yıldırım-İmamoğlu tartışmasında moderatör olmak çok mu tehlikelidir?

Binali Yıldırım, rakibi Ekrem İmamoğlu ile yapılması tasarlanan televizyon tartışmasında Uğur Dündar'ın moderatör olmasını önerince, sevinmiştim.

Çünkü Uğur Dündar bu görevi rahatça yerine getirecek birikime sahip bir kişidir.

1983-84
Ayrıca bu moderatörlük de çok abartılacak bir iş değildir. 1983 Genel Seçimleri'ne gidilirken rahmetli Hüsamettin Çelebi'nin moderatörlüğünde Turgut Özal, Turgut Sunalp ve Necdet Calp bir açık oturuma katılmışlardı. O açık oturumda Özal'ın "Köprüyü satarım" demesi ve Calp'ın da "Sattırmam" diye tepki göstermesi hala hatırlardadır. 1984'teki yerel seçimlere gidilirken aynı katılımcılarla TRT'de yapılan açık oturumu da ben yönetmiştim. Ama işin heyecanı kaçmıştı. Çünkü genel seçimin galibi Özal'dı.

Neden reddetti?
Ne var ki Uğur Dündar anlamakta zorlandığım bir gerekçeyle moderatörlük yapmayacağını açıklamış. Dündar, sosyal medyada yaptığı açıklamada şunları bildirmiş:
"Moderatörlüğüm üzerinden her iki adaya ve demokrasimize zarar verebilecek bir takım hazırlıklar yapıldığını görüyor ve bu sebeple 50 yıldır ödünsüz bağlı kaldığım evrensel yayıncılık ilkeleri gereği moderatörlük yapmama yönünde aldığım kararı kamuoyuna saygıyla arz ediyorum."

Yıldırım üzüldü

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Bunlar Türkiye’yi çaresiz ve alternatifsiz mi zannediyorlar? 23 Temmuz 2019 | 2.108 Okunma Batı dünyası “Erdoğan’sız Türkiye”nin rüyasını görmeye başladı 22 Temmuz 2019 | 4.181 Okunma Hakan Atilla ülkesine sadık bir görevli olduğunu 28 ay hapis yatarak kanıtladı 21 Temmuz 2019 | 2.599 Okunma S-400’lerden kaynaklanan Türk-Amerikan anlaşmazlığı dünya basınının ilgisini çekiyor 20 Temmuz 2019 | 2.438 Okunma Türk-Amerika ilişkileri yine gerilse de kopmaz 19 Temmuz 2019 | 2.335 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar