Yeni zirveler artık dünyada hiçbir şeyi değiştiremiyor

1940'lı yıllardan bu yana o kadar çeşitli zirvelere tanık olduk ki... Stalin'i, Churchill ve Roosevelt'le de gördük, Hitler'i Mussolini ile de gördük. İsmet İnönü de Adana'da bir vagonda Churchill'le beraber değil...

1940'lı yıllardan bu yana o kadar çeşitli zirvelere tanık olduk ki... Stalin'i, Churchill ve Roosevelt'le de gördük, Hitler'i Mussolini ile de gördük. İsmet İnönü de Adana'da bir vagonda Churchill'le beraber değil miydi?
Zirveler 2'nci Dünya Savaşı sonrasında dünya politikasına yön verdiler. Almanya dörde, dünya da ikiye bölündü. Zirvelerin tarafları, birbirlerinin etki alanlarına saygılıydılar. Amerika kendi etki alanında darbeler yaptırır, gerekirse iç savaş bile çıkartabilirdi. Sovyetler ve Çin Halk Cumhuriyeti de kendilerini kabul ettirmişlerdi.

Çin daha güçlü
Şimdi durum çok farklı. Amerika yine çok güçlü ama Çin daha güçlü galiba... Ayrıca Putin'in Rusya'sı da Amerika'ya kök söktürüyor. Bize gelince, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Türkiye'si eskisi gibi değil. Kendi söküğümüzü kendimiz dikebiliyoruz ve gerekirse yeni ittifaklar kurabiliyoruz.

Biden olayı
Aslında Trump Amerika'sı bile bugünkünden farklıydı. Yeni Başkan Biden...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Aşı savaşlarının darbe gerekçesi olduğunu da gördük ya... 27 Temmuz 2021 | 215 Okunma Mal sahibi mülk sahibi... Hani bunun ilk sahibi olan Vatikan nerede? 26 Temmuz 2021 | 1.427 Okunma Bu coğrafyada siyaset yapmak her zaman büyük cesaret ister 25 Temmuz 2021 | 1.314 Okunma Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın varlığı Beyaz Türkleri mutsuz ediyor 24 Temmuz 2021 | 457 Okunma Kendi partisinin geçmişini bilmeyen bir lider demokrasiye ne katar 23 Temmuz 2021 | 208 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar