Veliaht Muhammed bin Selman ne kadar kolay aklandı

Suudi savcının Kaşıkçı cinayeti ile ilgili olarak beş kişinin idamını isterken, bu arada Veliaht Muhammed bin Selman'ı aklamasına herhalde en fazla Muhammed bin Selman gülmüştür. Muhammed bin Selman...

Suudi savcının Kaşıkçı cinayeti ile ilgili olarak beş kişinin idamını isterken, bu arada Veliaht Muhammed bin Selman'ı aklamasına herhalde en fazla Muhammed bin Selman gülmüştür.

Muhammed bin Selman gülmüştür
Bu arada şunu da söylemeliyiz...
Veliaht Muhammed bin Selman'ın Kaşıkçı cinayetinin azmettireni olduğuna dair bizim de elimizde somut kanıtlar yok...
Ancak bu ülkede yakın geçmişte yaşananlar gözden geçirildiğinde, bu adamın izni ve haberi olmadan kimsenin devlet güçlerini harekete geçirip iki jetle İstanbul'a vurucu timleri göndermesi ve muhalif bir gazeteciyi öldürtmesi mümkün değil gibi görünüyor.

Kolaycı bir hukuk
Önce bu cinayeti reddedip, sonra kabullenen ve şimdi de Kaşıkçı'nın ölümüyle ilgili suçlanan 11 kişiden 5'i için idam cezası isteyen Suudi Arabistan'ın veliahda bağımlı yönetimi, hukuk ve adalet kavramlarını yerle bir etmiştir.
Kaşıkçı cinayetinde Suudilerin izlediği yol Amerika'da geçerli olabilseydi, mesela Kennedy cinayeti ertesinde kim bilir kaç kişi idam edilirdi...

Yerel işbirlikçi?
Gelelim Suudi savcının dün yaptığı açıklamalara... Savcının verdiği bilgiye göre, Suudi Arabistan Veliahdı Muhammed bin Selman'ın yakın danışmanları Suud el Kahtani'ye, Cemal Kaşıkçı'yı ülkeye döndürme emri verildi.
Ülkeye dönmesi sağlanamayınca öldürüldü. Ölüm emrini, İstanbul'a gönderilen ekibin başı verdi. Suudi savcı, "Kaşıkçı'nın cesedini teslim alan yerel işbirlikçinin görüntüsüne ulaştık" derken, cesedin dışarıda bir yerlere gömüldüğünü belirtti.
Savcıya göre Kaşıkçı öldürücü dozda ilaç ve boğuşma sebebiyle yaşamını yitirdi.

Çavuşoğlu'nun tepkisi
Suudi Arabistan savcısının açıklamalarına Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'nun seslendirdiği tepki, bizim düşüncelerimizi de yansıtıyor.
Bakan Çavuşoğlu, Suudi Arabistan'dan gelen son açıklamalara ilişkin olarak "Tatmin edici bulmadık. Cinayet önceden planlandı. Henüz cevaplanmamış bir soru var. Hunharca öldürülen Cemal Kaşıkçı'nın cesedi nerede?" dedi.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
ABD Türkiye’nin de dünyanın da değiştiğini hâlâ görmüyor 19 Kasım 2018 | 6.658 Okunma Cumhurbaşkanı Erdoğan Kılıçdaroğlu’nu CHP’nin başında tutmakta kararlı 18 Kasım 2018 | 10.047 Okunma Kaşıkçı ile FETÖ’yü ilişkilendirmek şeytanın bile aklına gelmezdi 17 Kasım 2018 | 7.419 Okunma Veliaht Muhammed bin Selman ne kadar kolay aklandı 16 Kasım 2018 | 6.063 Okunma Atatürk’ü herkesten daha fazla seven Bayar, Kemalist bir darbeyle devrilmişti 15 Kasım 2018 | 7.543 Okunma
TÜM YAZILARI