Uluslararası ilişkiler tiyatro oyunlarından farksızdır...

Bunca yaşanılandan sonra hala öğrenmemişsek, çok ayıptır... Artık biliyoruz ki, bazen tek başına olabilmek ve dost zannettiğimiz ülkeler ile aramıza mesafe koyabilmek en güvenli ortamı oluşturur.

Bunu son olarak bizdeki darbe teşebbüsünün sanıklarına kucak açan dost ve müttefik ülkelerin tutumlarını izlerken de hissetmedik mi?

Acı gerçek
Aslında hayatın acı gerçeğidir bu... Düşünün ki Avrupa Konseyi'nin kurucu üyesiyiz. 1952 yılından beri NATO üyesiyiz. Avrupa Birliği ile 1963 yılında Ankara Antlaşması'nı imzalayıp üye adaylığına ilk adımı attık. Peki sonuçta şimdi neredeyiz?

Şimdi neredeler?
Düşünün ki eski Demirperde ülkeleri şimdi hem Avrupa Birliği'ndeler ve hepsi de NATO'nun himayesi altında... Bizim stratejik ortaklarımızdan hiçbiri Bulgaristan'ın ne kadar demokrat olduğu konusuna eğilmiyor... 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Dedikodu yapan siyasetçinin de işine son verilmesi doğru olmaz mıydı? 22 Ocak 2020 | 2.011 Okunma Erdoğan’a göre Berlin Konferansı’nın kaderini ateşkese uyum belirleyecek 21 Ocak 2020 | 2.300 Okunma Korsan General Hafter akıllı olsaydı Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı anlamaya çalışırdı 20 Ocak 2020 | 2.917 Okunma Çok partili demokrasi topluma örnek olacak ideal evlilikleri gündeme taşıdı 19 Ocak 2020 | 59 Okunma Devlet Bahçeli 15 Temmuz darbe girişiminin sivil ayağını sorguluyor 18 Ocak 2020 | 2.215 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar