Türkiye’nin varlık yokluk seçimi

Seçim yaklaştıkça anketler de yayımlanmaya başladı. Hem cumhurbaşkanlığı hem de partiler için piyasada çeşitli anketler dolaşıyor. Anket şirketleri son zamanlarda tüm dünyada...

Seçim yaklaştıkça anketler de yayımlanmaya başladı. Hem cumhurbaşkanlığı hem de partiler için piyasada çeşitli anketler dolaşıyor. Anket şirketleri son zamanlarda tüm dünyada sonuçları tutturmakta zorlanıyor. Amerika ve Avrupa dâhil her yerde sürpriz sonuçlar çıkıyor.
Günümüz dijital dünyasında bir kişinin 15-20 tane sosyal medya paylaşımına bakarak hangi partiye sempati duyduğu, hangi lideri sevdiği veya sevmediği ortaya çıkıyor. İyi niyetli, bilimsel çalışma yapan anket şirketleri de bu sonuçlara ulaşabiliyor. Yani şu an sahiden sahada araştırma yapan anket şirketleri, Türkiye'deki siyasi yelpazeyi büyük doğruluk oranıyla biliyorlar.
Ancak dünyadaki hiçbir anket şirketinin tahmin edemediği şey, seçim günü kimin sandığa gidip gitmeyeceği. Bunun için çeşitli tahminlerde bulunsalar da tam olarak tutturamıyorlar. Zira seçim günü oluşacak psikoloji, o güne özel oluyor ve hiçbir anket şirketi bunu tahmin edemiyor. Seçim sonuçlarını da bu katılımlar ve sandığa kimin gidip gitmediği belirliyor.

YİNE HÜSRANA UĞRAYACAKLAR
Hâl böyle olsa bile bazı anket şirketleri daha güvenilir...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Defne Hastanesi açıldığında hiç utanmayacak mısınız? 28 Mart 2023 | 911 Okunma Muharrem İnce’den neden bu kadar rahatsızlar? 27 Mart 2023 | 806 Okunma Diploma yalanını tekrar gündeme getirmekten utanmıyorlar mı? 26 Mart 2023 | 288 Okunma Cumhur İttifakı genişliyor 25 Mart 2023 | 333 Okunma ‘Adaylarımızı Kandil belirliyor başkanım’ 24 Mart 2023 | 562 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar