Türkiye’nin gündemi belli

AK Parti'nin dünkü grup toplantısında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yaptığı konuşma önümüzdeki iki senenin gündemini veriyordu. Bazı şeyleri şimdiden bilmemizde fayda var. Muhalefet sözcüleri genel...

AK Parti'nin dünkü grup toplantısında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yaptığı konuşma önümüzdeki iki senenin gündemini veriyordu. Bazı şeyleri şimdiden bilmemizde fayda var. Muhalefet sözcüleri genel olarak "güçlendirilmiş parlamenter sistem" diye bir şey tutturuyorlar. Bunun mümkün olmadığı kesin. İmkânsızlığın nedenlerinden biri Türkiye'nin geçmişte güçlendirilmiş veya zayıflatılmış parlamenter sistemi defalarca denemiş olması. Bu denemelerin her biri fiyasko ile sonuçlandı. Yani kim ne isterse istesin parlamenter sistemi Türk halkı istemez.
İkinci gerçek şu: Cumhurbaşkanlığı sistemi geride kalan iki yıl boyunca bu ülkeyi çok ileri noktalara taşıdı. Her aksaklığa bir çözüm üretildi, hayal bile edilemeyen altyapılar tamamlandı, uluslararası alanda Türkiye ağırlıklı bir aktör olarak ağırlığını koydu.
Bir de siyasi çılgınlar var. Bunlar anayasanın ilk dört maddesinin değişmesini istiyorlar. Yani artık Türkiye Cumhuriyeti'nin varlık felsefesini ifade eden bu dört maddeyi değişebilir gibi görüyorlar.
Türkiye'de bir de utanmazların teklifleri var. Bunlar açık açık ülkeyi bölelim demeden ülkeyi bölecek bir...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Gülümsemeye çalışmalıyız 24 Ekim 2021 | 1.333 Okunma Putin de ‘Dünya değişti’ diyor 23 Ekim 2021 | 178 Okunma Rusya da NATO’ya girmeli 22 Ekim 2021 | 152 Okunma Irak ve Suriye’de harekât 21 Ekim 2021 | 304 Okunma Artık Afrika’da varız 20 Ekim 2021 | 243 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar