“Tarihi tekerrür diye tarif ediyorlar; hiç ibret alınsaydı tekerrür mü ederdi”

Yaşanılanlardan ders alınsaydı, dünya da Türkiye de herhalde bugünkünden farklı olurdu. Ama insanoğlunun doğasında ders almak diye bir şey yok. Bu nedenle hatalar hep tekrarlanıyor... "Bize bir şey olmaz" diyenlerin başlarına gelmedik iş kalmıyor.

Peki en kaba tanımları ile nelerden ders almalıyız?

Kraldan fazla kralcılık
Birincisi asla kraldan fazla kralcı olmamalıyız... Çünkü dün sizin canınız pahasına savunduğunuz ve onun için mücadele ettiğiniz kişiler, ileride bir gün sizi şaşırtacak ölçüdeki bir muhabbetle, geçmişte sizin mücadele ettiğiniz kişileri kucaklayabilirler. Çünkü "Başarı" kavramı görecelidir. Bazı başarıların arkasında haksızlıklar, hukuksuzluklar ve demokrasi düşmanlıkları bulunsa bile, gün gelince bunlar unutulur ve elde kalan birikimlere bakılır.


YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Bari bu defa meteorolojinin tahmini doğru çıksın... 17 Ocak 2021 | 196 Okunma Biden başkan olmakla yetinmiyor ayrıca Trump’ı yok etmeye kararlı gibi... 16 Ocak 2021 | 164 Okunma Yaşadığımız dönemde komplo teorileri ile gerçekler kafaları karıştırıyor 15 Ocak 2021 | 78 Okunma Sosyal medya patronları pandemiyi kullanarak dünyayı esir aldılar 14 Ocak 2021 | 108 Okunma İhanete hedef olmak konusunda Trump, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı geçiyor 13 Ocak 2021 | 1.187 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar