S-400’lerden kaynaklanan Türk-Amerikan anlaşmazlığı dünya basınının ilgisini çekiyor

Rusya'dan S-400 savunma sistemini aldıktan sonra Amerikan derin devletinin gösterdiği tepkiler ve kendilerince ceza olarak F-35'lerin bize satışını askıya almalarına karşı biz Türk halkının ne düşündüğü ortadadır.


Çeşitli partilerden oluşan ve nüfusun en az yüzde 65'inin görüşünü yansıtan anketler, S-400'lere ilişkin hükümet kararının halk tarafından desteklendiğini gösteriyor.

Çok meraklılar
Ancak bu arada dış basının ve Türkiye'deki siyasi gelişmelere olağanüstü ilgi gösteren Batı medyasının gelişmelere nasıl baktığını izlediğimiz zaman ilgi çekici tablolar ortaya çıkıyor.
Hatırlanacağı gibi dört farklı Batılı medya organı bizdeki yerel seçimlerden önce birleşerek Türkiye'ye yönelik ortak bir medya oluşturacak kadar ilgilerinin ölçüsünü kaçırmışlardı.

Ağır eleştiriler
Bugünün Türkiye'ye ilişkin İngiliz basınının yorumlarına gelince...
İngiliz gazetesi Times'daki başyazıda Türkiye'nin S-400'leri alması yorumlandı.
ABD'nin Patriot vermeyerek, Avrupa'nın da AB üyeliği bahanesiyle Türkiye'yi yıllarca uğrattıkları mağduriyetlerin görmezden gelindiği vurgulanan yazıda, S-400'ler sebebiyle de Türkiye'ye ağır eleştiriler getirildi.
Gazetenin başyazısında, NATO'ya da açıkça Türkiye'ye yaptırım uygulayın çağrısı yapıldı.


YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Bitmeyen cinayet haberleri ile ‘Bu bizim hayatımız’ oluşuyor 24 Ağustos 2019 | 1.932 Okunma ABD Fetullah Gülen yerine HDP’li belediyelerle ilgilenmeyi tercih ediyor 23 Ağustos 2019 | 2.819 Okunma 93 yıldır hayatımızı etkileyen Kamil Koç markası sahip değiştiriyor 22 Ağustos 2019 | 390 Okunma Bakan Soylu çok açık konuştu: Teröre müsamaha yok 21 Ağustos 2019 | 2.204 Okunma PKK terörü ile mücadelede gevşeme olacağını zannedenler zekâ özürlüdür 20 Ağustos 2019 | 2.280 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar