S-400’lerden kaynaklanan Türk-Amerikan anlaşmazlığı dünya basınının ilgisini çekiyor

Rusya'dan S-400 savunma sistemini aldıktan sonra Amerikan derin devletinin gösterdiği tepkiler ve kendilerince ceza olarak F-35'lerin bize satışını askıya almalarına karşı biz Türk halkının ne düşündüğü ortadadır.


Çeşitli partilerden oluşan ve nüfusun en az yüzde 65'inin görüşünü yansıtan anketler, S-400'lere ilişkin hükümet kararının halk tarafından desteklendiğini gösteriyor.

Çok meraklılar
Ancak bu arada dış basının ve Türkiye'deki siyasi gelişmelere olağanüstü ilgi gösteren Batı medyasının gelişmelere nasıl baktığını izlediğimiz zaman ilgi çekici tablolar ortaya çıkıyor.
Hatırlanacağı gibi dört farklı Batılı medya organı bizdeki yerel seçimlerden önce birleşerek Türkiye'ye yönelik ortak bir medya oluşturacak kadar ilgilerinin ölçüsünü kaçırmışlardı.

Ağır eleştiriler
Bugünün Türkiye'ye ilişkin İngiliz basınının yorumlarına gelince...
İngiliz gazetesi Times'daki başyazıda Türkiye'nin S-400'leri alması yorumlandı.
ABD'nin Patriot vermeyerek, Avrupa'nın da AB üyeliği bahanesiyle Türkiye'yi yıllarca uğrattıkları mağduriyetlerin görmezden gelindiği vurgulanan yazıda, S-400'ler sebebiyle de Türkiye'ye ağır eleştiriler getirildi.
Gazetenin başyazısında, NATO'ya da açıkça Türkiye'ye yaptırım uygulayın çağrısı yapıldı.


YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Baroları parçalamak daha büyük sorunlara sebep olabilir 02 Temmuz 2020 | 2.599 Okunma Dede olmayanlar dedelerin neler hissettiklerini pek anlayamaz 01 Temmuz 2020 | 2.227 Okunma “Benden sonra her şey bozuldu” çizgisindeki muhalefet siyasetin gerçeğidir 30 Haziran 2020 | 1.949 Okunma Kendi tarihinin gerçeklerini değiştirmeye çalışmak yaygın bir alışkanlıktır 29 Haziran 2020 | 2.046 Okunma Bunca düşman yetmezmiş gibi şimdi de karşımıza Birleşik Arap Emirlikleri çıktı 28 Haziran 2020 | 522 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar