Öcalan’ın “Tarafsız olun” mesajı HDP ve PKK’da şok etkisi yarattı

Gündemin çok önemli iki maddesinden biri Amerika ile İran arasındaki sıcak bunalımsa, diğeri de Doğu Akdeniz kaynaklarının paylaşımına ilişkin olarak Avrupa Birliği Konseyi'nin Türkiye'yi açık açık tehdit etmesidir.

Tehdit etti
AB Komisyonu Sözcüsü Jean- Claude Juncker medya mensuplarına yaptığı açıklamada, "Kıbrıs'la (Güney Kıbrıs Rum Kesimi) tam dayanışma halindeyiz.
Türkiye'nin Kıbrıs'a ait sularda yaptığı şey, tamamen kabul edilemezdir.
Komisyon, bir çatışma söz konusu olduğunda, gerekli tedbirleri almak için yetkilendirilmiştir.
Ve bunlar hafif tedbirler olmayacaktır" dedi.

Öcalan'ın HDP'ye uyarısı
Tabii bir de İstanbul'daki siyaseten hayati önem taşıyan belediye başkanı seçimine ilişkin olarak Öcalan'ın "Tarafsız olun" mesajının HDP'de yarattığı kriz var gündemimizde.
Tunceli Munzur Üniversitesi Sosyoloji Bölüm Başkanı Doç. Dr. Ali Kemal Özcan, Öcalan'ın 23 Haziran seçimine ilişkin, 18 Haziran'da İmralı'da yazdığını belirttiği mektubu perşembe günü açıklamıştı.
Kemal Özcan açıklamasında, Öcalan'ın, yarın yapılacak seçimlere dair "HDP'de vücut bulan demokratik ittifak anlayışı güncel seçim tartışmalarına taraf ve payanda yapılmamalıdır" mesajını verdiğini ifade etmişti. Özcan, böylece HDP'nin Millet İttifakı'na mesafeli durması sinyali verdiğini savunmuştu.


YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Türkiye’deki Türk düşmanları Almanya’dakilerden çok daha fazla 21 Şubat 2020 | 128 Okunma Gezi’nin beraatına Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın gösterdiği tepkiyi anlamamak mümkün değil 20 Şubat 2020 | 1.155 Okunma FETÖ’nün siyasi ayağı da kafası da Amerikan derin devleti değil midir? 19 Şubat 2020 | 275 Okunma Türkiye Suriye’deki sorunlarının çözümünde ne ABD’ye ne de NATO’ya bel bağlıyor 18 Şubat 2020 | 319 Okunma Uluslararası ilişkileri korsan güçlere destek veren ülkeler zehirliyor 17 Şubat 2020 | 116 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar