Öcalan’ın “Tarafsız olun” mesajı HDP ve PKK’da şok etkisi yarattı

Gündemin çok önemli iki maddesinden biri Amerika ile İran arasındaki sıcak bunalımsa, diğeri de Doğu Akdeniz kaynaklarının paylaşımına ilişkin olarak Avrupa Birliği Konseyi'nin Türkiye'yi açık açık tehdit etmesidir.

Tehdit etti
AB Komisyonu Sözcüsü Jean- Claude Juncker medya mensuplarına yaptığı açıklamada, "Kıbrıs'la (Güney Kıbrıs Rum Kesimi) tam dayanışma halindeyiz.
Türkiye'nin Kıbrıs'a ait sularda yaptığı şey, tamamen kabul edilemezdir.
Komisyon, bir çatışma söz konusu olduğunda, gerekli tedbirleri almak için yetkilendirilmiştir.
Ve bunlar hafif tedbirler olmayacaktır" dedi.

Öcalan'ın HDP'ye uyarısı
Tabii bir de İstanbul'daki siyaseten hayati önem taşıyan belediye başkanı seçimine ilişkin olarak Öcalan'ın "Tarafsız olun" mesajının HDP'de yarattığı kriz var gündemimizde.
Tunceli Munzur Üniversitesi Sosyoloji Bölüm Başkanı Doç. Dr. Ali Kemal Özcan, Öcalan'ın 23 Haziran seçimine ilişkin, 18 Haziran'da İmralı'da yazdığını belirttiği mektubu perşembe günü açıklamıştı.
Kemal Özcan açıklamasında, Öcalan'ın, yarın yapılacak seçimlere dair "HDP'de vücut bulan demokratik ittifak anlayışı güncel seçim tartışmalarına taraf ve payanda yapılmamalıdır" mesajını verdiğini ifade etmişti. Özcan, böylece HDP'nin Millet İttifakı'na mesafeli durması sinyali verdiğini savunmuştu.


YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
15 Temmuz başarılı olsaydı yıldönümünde kimler neleri kutlardı? 17 Temmuz 2019 | 2.286 Okunma “Türkiye’de Amerika’nın temsilcileriymiş gibi gayret edenler var” 16 Temmuz 2019 | 2.258 Okunma Bu dönüm noktasında Türkiye’ye yeni hedefleri anlatmanın zamanıdır 15 Temmuz 2019 | 2.297 Okunma Siyasette yolları ayırmak ile ihanet etmek aynı şey değildir 04 Temmuz 2019 | 3.534 Okunma Devlet Bahçeli siyasi vicdanın sesi olarak, gelişmeleri yorumladı 03 Temmuz 2019 | 3.822 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar