Muhammed Mursi bizim için de bir kahramandır ve bir demokrasi şehididir

Demokrasi uğruna canlarını feda eden isimler milliyet farkı gözetilmeden dünyanın her köşesinde sevgi ve saygı ile tarihin yapraklarına defnedilir. Seçilip katledilen isimlere şimdi Muhammed Mursi de eklendi.

Adnan Menderes'in idam edildiği bir toplumun insanları olarak, Mursi'nin yaşadıklarını o kadar derinden anlıyoruz ki...

Katledildiler
Bir gazeteci olarak ben, dünya coğrafyasının çeşitli liderleri ile söyleşiler yapmak imkanına kavuştum. Hindistan'da hem anne Başbakan İndra Gandi ile hem de oğlu Başbakan Rajiv Gandi ile görüştüm. Bu iki isim de suikasta kurban gidip öldürüldüler. Seçilmiş bir kişi değildi ama Muammer Kaddafi de Libya'ya düzen getirmişti. Onunla iki kez görüştüm. Kaddafi de üstelik linç edilerek öldürüldü. Mısır'da Enver Sedat'la anlık bir görüşmem oldu. Onun halefi Hüsnü Mübarek'leyse uzun söyleşiler yaptım. Biri öldürüldü, biri devrildi.

Farklı coğrafyalar
Yani siyasi liderlerin kaderlerinin katledilmek olması bizim coğrafyaya özgü değil. Salvador Allende Latin Amerika'daydı, John F: Kennedy ise Kuzey Amerika siyasetçisiydi. İkisi de kurşunlarla katledildiler. 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Tarih Amerika Birleşik Devletleri’nden hesap soruyor 02 Haziran 2020 | 2.194 Okunma Salgın sonrasında devletler arası ilişkiler de eskisinden farklı olacak 01 Haziran 2020 | 2.190 Okunma İstanbul’a olan aşkı anlatmak için senede bir gün yetmez 31 Mayıs 2020 | 134 Okunma Şarkısı, şiiri, yakın ve uzak tarihimizi oluşturan yaşanmışlıkları ile İstanbul bir Türk kentidir 30 Mayıs 2020 | 1.256 Okunma AK Parti’yi ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı destekleyenler CHP’yi gündemde tutuyor 29 Mayıs 2020 | 2.231 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar