Muhammed Mursi bizim için de bir kahramandır ve bir demokrasi şehididir

Demokrasi uğruna canlarını feda eden isimler milliyet farkı gözetilmeden dünyanın her köşesinde sevgi ve saygı ile tarihin yapraklarına defnedilir. Seçilip katledilen isimlere şimdi Muhammed Mursi de eklendi.

Adnan Menderes'in idam edildiği bir toplumun insanları olarak, Mursi'nin yaşadıklarını o kadar derinden anlıyoruz ki...

Katledildiler
Bir gazeteci olarak ben, dünya coğrafyasının çeşitli liderleri ile söyleşiler yapmak imkanına kavuştum. Hindistan'da hem anne Başbakan İndra Gandi ile hem de oğlu Başbakan Rajiv Gandi ile görüştüm. Bu iki isim de suikasta kurban gidip öldürüldüler. Seçilmiş bir kişi değildi ama Muammer Kaddafi de Libya'ya düzen getirmişti. Onunla iki kez görüştüm. Kaddafi de üstelik linç edilerek öldürüldü. Mısır'da Enver Sedat'la anlık bir görüşmem oldu. Onun halefi Hüsnü Mübarek'leyse uzun söyleşiler yaptım. Biri öldürüldü, biri devrildi.

Farklı coğrafyalar
Yani siyasi liderlerin kaderlerinin katledilmek olması bizim coğrafyaya özgü değil. Salvador Allende Latin Amerika'daydı, John F: Kennedy ise Kuzey Amerika siyasetçisiydi. İkisi de kurşunlarla katledildiler. 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Batı dünyası “Erdoğan’sız Türkiye”nin rüyasını görmeye başladı 22 Temmuz 2019 | 4.164 Okunma Hakan Atilla ülkesine sadık bir görevli olduğunu 28 ay hapis yatarak kanıtladı 21 Temmuz 2019 | 2.599 Okunma S-400’lerden kaynaklanan Türk-Amerikan anlaşmazlığı dünya basınının ilgisini çekiyor 20 Temmuz 2019 | 2.438 Okunma Türk-Amerika ilişkileri yine gerilse de kopmaz 19 Temmuz 2019 | 2.335 Okunma Kılıçdaroğlu ve ekibi siyaset ortamındaki rahatlamanın farkında değiller 18 Temmuz 2019 | 2.432 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar