Misafirperver Türkiye’ye BM’den teşekkür

Birleşmiş Milletler İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Joyce Msuya, dünyanın en fazla sayıda mülteci barındıran ülkesi olduğu için Türkiye'ye teşekkür etti. 3.7 milyon...

Birleşmiş Milletler İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Joyce Msuya, dünyanın en fazla sayıda mülteci barındıran ülkesi olduğu için Türkiye'ye teşekkür etti. 3.7 milyon mülteciyi ağırlayan Türkiye, aynı zamanda Suriye'nin kuzeyinde bulunan 4.1 milyon mülteciye de yardım ediyor.
Türkiye'de bu kadar mülteci olmasının iki sebebi var. Birincisi, etrafımız "ateş çemberi"yle çevrili. Bunun bir deyim değil gerçek olduğunu artık yaşayarak görüyoruz. Canını kurtarmaya çalışan buraya koşuyor. İkincisi ise etraftaki ülkelere baktığımız zaman Türkiye hakikaten bir "mücevher gibi parlıyor".
İnsanların gerek canını kurtarmak gerekse cazip buldukları için Türkiye'yi tercih ediyor olmaları aslında gurur verici bir durum. Burada yapmamız gereken şey, Batı'daki kapımızı da mültecilere olabildiğince açmak. Yani canını kurtarmak isteyene tabii ki Doğu'daki kapımızı açacağız, fakat Batı'ya doğru gitmek isteyeni de kesinlikle durdurmamalıyız.

RUSYA'NIN NEFES BORUSUYUZ
Bir ankete göre, ülkesi dışında başka yere yerleşmeyi düşünen Rusların en fazla tercih...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Diplomasi devrede 19 Ağustos 2022 | 89 Okunma Suriye’den sonra İsrail’le normalleşme dönemi 18 Ağustos 2022 | 209 Okunma Suriye ile yeni dönem 17 Ağustos 2022 | 446 Okunma Hani artık İstanbul’u sel basmayacaktı? 16 Ağustos 2022 | 216 Okunma ABD derin devleti şimdi ülkesinin başına bela oldu 15 Ağustos 2022 | 379 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar