İşgal altındaymış gibi davranarak demokrasiyi yozlaştırmayalım

İşgal edilmiş topraklardaki halkların beklentilerini herhalde en iyi bizler bilebiliriz. Birinci Dünya Savaşı sonrasında bizim topraklarımız da işgal altında değil miydi?

Adana'da, Antep'te, Maraş'ta, Urfa'da başlayan direnişler ve Samsun'a çıkan Atatürk'ün önderlik ettiği Kurtuluş Savaşı, bu topraklarda yaşayan babalarımızın dedelerimizin beklentilerine birer cevaptı. "Kurtuluş"tu bu beklentinin adı...

Filistinliler ve işgal
Bugün işgal altındaki Filistin'in ezilen halkı da, bir Bandırma gemisini beklemiyor mu? Ya da Amerika Irak'ı işgal ettiğinde bu ülkenin halkı "Sonunda Saddam'dan kurtulduk" diye mutluluk yaşarken, işgalin ne anlama geldiğinin farkında değil miydi? Irak topraklarında DEAŞ'ın nasıl yeşerdiğini anlamak için, işgalin Irak halkında ne tür beklentiler doğurduğunu irdelemek yeterli olabilir.

Karıştırmayalım
Kurtuluş Savaşı'mızı da, Cumhuriyetimizin kuruluşunu da iyice geride bıraktığımız bu dönemde, bir siyasi iktidardan hoşnut olmamakla, ülkenin bir yabancı güç tarafından işgal edilmiş olmasına karşı gösterilmesi gereken tepkileri asla karıştırmamalıyız. Bir siyasi lidere karşı gösterilen sevgisizliklerle, ülkeyi işgal eden askeri güce karşı seslendirilen sevgisizliği asla karıştırmamalıyız. Eğer farkları hâlâ içselleştiremediysek, geride kalan yılları boşuna geçirmişiz demektir.


YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İdeolojik körlük yüzünden HDP İstanbul gerçeğini hiç göremiyor 17 Haziran 2019 | 3.014 Okunma Bilinçli seçmen İmamoğlu’nu Kılıçdaroğlu’nun yanına gönderecektir 16 Haziran 2019 | 4.524 Okunma İsmail Küçükkaya İmamoğlu’nu kızdırırsa can güvenliği tehlikeye girer mi? 15 Haziran 2019 | 3.419 Okunma Unuttuk mu? Amerika, Cumhurbaşkanlığı korumaları için tabanca satılmasına bile izin vermemişti 14 Haziran 2019 | 2.538 Okunma VIP protokolü mü yoksa FETÖ’nün Amerika’daki misafirliği mi önemlidir? 13 Haziran 2019 | 3.060 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar