İçi boş kavramlara değil siyasi gerçekliğe önem vermeliyiz

Gözümüzde büyüttüğümüz kavramların içlerinin boş olduğunu anladıkça, ezberlere bağımlı olmanın yanlışlığını anlıyoruz. Bu kavramlardan bir tanesi de, iktidarla muhalefet ilişkilerinin saygıya dayalı olması şeklinde değil midir?

Birlik mesajı
Dünyanın en eski ve en yerleşik demokrasilerinden biri olan Amerika Birleşik Devletleri demokrasisinde dün önemli bir gündü... Amerikan Başkanı her yıl bugün Kongre önünde Birlik Mesajı denilen yıllık konuşmasını yapar. Kürsüdeki Başkanın arkasında da yardımcısı ve Temsilciler Meclisi Başkanı durur.

Saygısızlık
Başkan Trump konuşmak için kürsüye çıktığında Temsilciler Meclisi Başkanı ve azınlıktaki Demokratlar'ın lideri Nancy Pelosi, elini uzattı ama Trump bunu görmezden gelip Pelosi'nin elini sıkmadı. Çünkü Nancy Pelosi Trump'ın görevden azledilmesi sürecini başlatmıştı. Trump'ın konuşması bitince de, Nancy Pelosi ayağa kalktı ve Trump'ın konuşmasının metni bulunan kağıtları yırtarak ikiye böldü.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Gezi’nin beraatına Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın gösterdiği tepkiyi anlamamak mümkün değil 20 Şubat 2020 | 702 Okunma FETÖ’nün siyasi ayağı da kafası da Amerikan derin devleti değil midir? 19 Şubat 2020 | 275 Okunma Türkiye Suriye’deki sorunlarının çözümünde ne ABD’ye ne de NATO’ya bel bağlıyor 18 Şubat 2020 | 318 Okunma Uluslararası ilişkileri korsan güçlere destek veren ülkeler zehirliyor 17 Şubat 2020 | 116 Okunma Radyo Günleri’nin de Sevgililer Günü’nün de kıymetini bilmeliyiz 16 Şubat 2020 | 36 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar