Eski dostların özlemi ile eski bayramları da özleriz...

Söze "Nerede o eski bayramlar" diyerek başlayanlar aslında eski bayramları değil, eski bayramları birlikte yaşadıkları ve şimdi sonsuz yolculuğa çıkmış olan eski dostlarını...

Söze "Nerede o eski bayramlar" diyerek başlayanlar aslında eski bayramları değil, eski bayramları birlikte yaşadıkları ve şimdi sonsuz yolculuğa çıkmış olan eski dostlarını özlemektedirler.

Güngör Uras da yok
Eski dostlardan biri olan Güngör Uras'ın da vefat ettiğini duyunca yıkıldım. Oysa onunla bayramlarda Bodrum'da olmaya alışmıştım. Eşi Nuran Uras'la karşılıklı olarak gözyaşlarımızı telefon hatlarına akıttık.

Yılların dostlukları
Güngör Uras'la birlikte Yılmaz Çetiner'in, Hasan Pulur'un ve Feyyaz Tokar'ın da içinde bulundukları Bebek Oteli barındaki "Salı Grubu"na yıllar önce ilk adımlarımızı atmıştık. Bu gruba daha sonra Vehbi Koç, Sakıp Sabancı, Vitali Hakko, Mustafa Pakoğlu da katıldı. Amcam Gürbüz Barlas, kardeşim Selim Barlas, Şarık Tara ve zaman zaman Adnan Kahveci de Salı Grubu'nu devam ettiriyorlardı.

Yola devam
Bebek Oteli'nin barının duvarında asılı bizim grubun tablosunu Cihat Hazerdağlı yapmıştı. Ve bugün de bu grubun devamı olan toplantılar, Bebek Bar'ın şefi İsmail Deligöz'ün bakımı altında devam ediyor.

Anılar tükenmez
Güngör Uras'la bir meslektaş olarak da hep yakın olduk. Birlikte çıktığımız yolculuklardan kalan unutulmaz anılarım vardı. Yukarıda sözünü ettiğim Bebek Grubu'nun çekirdek kadrosundan çok az dostun bugün de yaşadıklarını düşününce, eski bayramların neden özlendiğini çok iyi anlıyorum. Turan Güneş'in, Turgut Özal'ın ve babamın, annemin, dedemin, baba-anemin, amcalarımın hayatta oldukları o güzel bayramları nasıl özlemem ki?

Çocukluktan kalanlar
Siz sayın okurlarımın Kurban Bayramı'nızı kutlarken, sözü Orhan Veli'nin "Masal" şiirinin dizelerine bırakıyorum...
Çocuk gönlüm kaygılardan azade;
Yüzlerde nur, ekinlerde bereket
At üstünde mor kakül şehzade
Unutmaya başladığım memleket

Şakağımda annemin sıcak dizi
Kulağımda falcı kadının sözü
Göl başında padişahın üç kızı,
Alaylarla Kafdağı'na hareket.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
ABD Türkiye’nin de dünyanın da değiştiğini hâlâ görmüyor 19 Kasım 2018 | 6.679 Okunma Cumhurbaşkanı Erdoğan Kılıçdaroğlu’nu CHP’nin başında tutmakta kararlı 18 Kasım 2018 | 10.055 Okunma Kaşıkçı ile FETÖ’yü ilişkilendirmek şeytanın bile aklına gelmezdi 17 Kasım 2018 | 7.427 Okunma Veliaht Muhammed bin Selman ne kadar kolay aklandı 16 Kasım 2018 | 6.064 Okunma Atatürk’ü herkesten daha fazla seven Bayar, Kemalist bir darbeyle devrilmişti 15 Kasım 2018 | 7.546 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar