Erdoğan’dan yüzyıllar önce de Mevlana ‘Şimdi yeni şeyler söylemek lazım’ diyerek herkesi uyarmıştı

Fransızlar dün ülkelerinin Alman işgalinden kurtuluşunun 75'inci yıldönümünü kutlamışlar. Haziran 1944'deki Normandiya Çıkarması'ndan iki ay sonra gerçekleştirilen ve Fransa'nın Alman işgali altındaki Provans bölgelerinin müttefiklerce geri alınmasıyla sonuçlanan Dragoon Harekatı'nın 75'inci yıl dönümünde anma töreni düzenlendi.

Fransa Cumhurbaşkanı Macron'un ve eski Başkan Sarkozy'nin katıldığı törende Fildişi Sahili Cumhurbaşkanı Alassane Ouattara ile Gine Cumhurbaşkanı Alpha Cone'da konuk olarak bulundular.

Dün dünle birlikte geçti
Bu törenle ilgili haberleri okurken dün ile bugün arasındaki farkın ne ölçüde büyük olabileceğini yine düşündüm. Fransızlar bugün Alman işgalinden kurtuluşlarının yıldönümünü kutlarlarken, Fransa ile Almanya ortak para birimi (Euro) kullanıyorlar. Artık ne De Gaulle var ne de Hitler... Fransa'nın Alman işgalinden kurtulmasına yardım eden İngiltere ise, Fransa'ya Almanya'dan daha uzak duruyor. Hatta Brexit ile kaderini Fransa'dan iyice ayıracak.

Erdoğan'ın cümleleri

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Bir liderin en büyük başarısı seçtiği isimlerin halk tarafından beğenilmesidir 05 Haziran 2020 | 1.864 Okunma Kabine toplantısında alınacak kararları Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamalıdır 04 Haziran 2020 | 2.050 Okunma Amerika terör örgütlerini desteklerken bunun sonuçlarını hesap etmedi mi? 03 Haziran 2020 | 2.009 Okunma Tarih Amerika Birleşik Devletleri’nden hesap soruyor 02 Haziran 2020 | 2.200 Okunma Salgın sonrasında devletler arası ilişkiler de eskisinden farklı olacak 01 Haziran 2020 | 2.191 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar