Erdoğan’dan yüzyıllar önce de Mevlana ‘Şimdi yeni şeyler söylemek lazım’ diyerek herkesi uyarmıştı

Fransızlar dün ülkelerinin Alman işgalinden kurtuluşunun 75'inci yıldönümünü kutlamışlar. Haziran 1944'deki Normandiya Çıkarması'ndan iki ay sonra gerçekleştirilen ve Fransa'nın Alman işgali altındaki Provans bölgelerinin müttefiklerce geri alınmasıyla sonuçlanan Dragoon Harekatı'nın 75'inci yıl dönümünde anma töreni düzenlendi.

Fransa Cumhurbaşkanı Macron'un ve eski Başkan Sarkozy'nin katıldığı törende Fildişi Sahili Cumhurbaşkanı Alassane Ouattara ile Gine Cumhurbaşkanı Alpha Cone'da konuk olarak bulundular.

Dün dünle birlikte geçti
Bu törenle ilgili haberleri okurken dün ile bugün arasındaki farkın ne ölçüde büyük olabileceğini yine düşündüm. Fransızlar bugün Alman işgalinden kurtuluşlarının yıldönümünü kutlarlarken, Fransa ile Almanya ortak para birimi (Euro) kullanıyorlar. Artık ne De Gaulle var ne de Hitler... Fransa'nın Alman işgalinden kurtulmasına yardım eden İngiltere ise, Fransa'ya Almanya'dan daha uzak duruyor. Hatta Brexit ile kaderini Fransa'dan iyice ayıracak.

Erdoğan'ın cümleleri

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Bitmeyen cinayet haberleri ile ‘Bu bizim hayatımız’ oluşuyor 24 Ağustos 2019 | 1.962 Okunma ABD Fetullah Gülen yerine HDP’li belediyelerle ilgilenmeyi tercih ediyor 23 Ağustos 2019 | 2.822 Okunma 93 yıldır hayatımızı etkileyen Kamil Koç markası sahip değiştiriyor 22 Ağustos 2019 | 390 Okunma Bakan Soylu çok açık konuştu: Teröre müsamaha yok 21 Ağustos 2019 | 2.204 Okunma PKK terörü ile mücadelede gevşeme olacağını zannedenler zekâ özürlüdür 20 Ağustos 2019 | 2.280 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar