Erdoğan’a göre Berlin Konferansı’nın kaderini ateşkese uyum belirleyecek

Libya krizini konu alan Berlin Konferansı kimilerine göre tipik bir fare doğuran dağa örnek olabilir. Bence Berlin Konferansı'nda gerçekten ne olduğunu anlamak için Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bu konuda yaptığı açıklamalardan bazı satırbaşlarını dikkatle değerlendirmek gerekiyor... Evet, Cumhurbaşkanı'nın bazı cümlelerine kulak verelim:

Zirve bildirisi
"-Libya'da siyasi çözüm çabalarımızın bir parçası olarak Berlin'de düzenlenen Libya zirvesine katıldık. 55 maddelik zirve bildirgesini kabul ettik. Burada Birleşmiş Milletler çatısı altında bir yol haritası bulunuyor. Bizim Sayın Putin ile birlikte çağrısını yaptığımız ateşkese uyulması halinde siyasi sürecin de önü açılacaktır.

Askeri komite
"- Zirvede aldığımız kararlar çerçevesinde Sarrac ve Hafter tarafından 5'er kişinin katılacağı askeri komite önümüzdeki birkaç gün içinde toplanacak. Buradaki kilit nokta Hafter'in saldırgan tutumunu sonlandırmasıdır. Nisandan bu yana tüm anlaşmaları ihlal eden ve meşru hükümete saldıran özellikle Hafter taraftarlarıdır. 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Dünün hesaplaşmasını bitirebildik mi ki bugünü ve yarını konuşabilelim? 28 Şubat 2020 | 2.279 Okunma İdlib krizindeki asıl muhatabımız Putin’in neler düşündüğünü anlamalıyız 27 Şubat 2020 | 2.837 Okunma 92 yaşında ölen Hüsnü Mübarek’in hayat hikâyesi ancak romanlarda görülür 26 Şubat 2020 | 2.912 Okunma Konu ölüm olunca koronavirüs falan teferruattır 25 Şubat 2020 | 2.232 Okunma Artık eskisi gibi değiliz, dünyanın gerçeklerine karşı hazırlıklıyız 24 Şubat 2020 | 2.109 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar