Çok partili demokrasi topluma örnek olacak ideal evlilikleri gündeme taşıdı

Rahşan Ecevit, çok partili yaşama geçtikten sonra tanık olduğumuz ideal evliliklerden birinin kadın kahramanıydı. Bu ideal evliliklerde kadın erkek birlikteliği bazen yorucu olan yol arkadaşlıklarına da dönüşür. Ama çiftlerin birbirlerine olan sevgileri ve saygıları hiç eksilmez.

Mevhibe-İsmet İnönü çifti, bu ideal evliliklere ilk örnektir. Bu evliliğin ilk meyvesi olan erkek çocuk İzzet, Kurtuluş Savaşı sırasında Mevhibe Hanım Malatya'dayken çok küçük yaşta vefat etmiştir. Daha sonra dünyaya gelen Ömer, Erdal ve Özden'i herhalde bu nedenle olacak ileri yaşlarına kadar gözünün önünden ayırmamıştır.
Reşide-Celal Bayar çifti, çok partili demokrasinin Çankaya'daki ikinci ailesidir. Bu çiftin erkek çocuklarından biri olan Refii Bayar, Denizbank soruşturması sırasında vefat etmiş ve bu ölümü Reşide Hanım CHP'den bilmiştir. Reşide Hanım 1962'de eşi Celal Bayar'ı cezaevinde ziyaret etmek üzere bindiği Kayseri treninde vefat etmiştir.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
HDP Eş Başkanı Buldan’dan CHP’ye “Artık cesur olun” çağrısı... 23 Şubat 2020 | 194 Okunma Soros ve FETÖ uzmanı kesilenler her salataya maydanoz olma noktasındalar 22 Şubat 2020 | 332 Okunma Türkiye’deki Türk düşmanları Almanya’dakilerden çok daha fazla 21 Şubat 2020 | 159 Okunma Gezi’nin beraatına Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın gösterdiği tepkiyi anlamamak mümkün değil 20 Şubat 2020 | 1.158 Okunma FETÖ’nün siyasi ayağı da kafası da Amerikan derin devleti değil midir? 19 Şubat 2020 | 277 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar