Coğrafya kaderdir

14. yüzyıl Arap sosyoloğu İbni Haldun, "Ulusların kaderini coğrafya belirler" der. Bu yargıya Socrates'ten başlayıp bütün eski düşünürlerden yararlanarak varmıştır. Hafta sonunda bir polisin...

14. yüzyıl Arap sosyoloğu İbni Haldun, "Ulusların kaderini coğrafya belirler" der. Bu yargıya Socrates'ten başlayıp bütün eski düşünürlerden yararlanarak varmıştır.
Hafta sonunda bir polisin aracının altına patlayıcı konulduğu zaman gözler hemen Fetullah Gülen'e döndü. Sanki bu bölgenin coğrafyası, Fetullah Gülen isimli haini bize kader olarak getiriyordu.
Farkındaysanız bitmeyen bir şekilde poliste, adliyede, güvenlikte, istihbaratta, orduda sürekli Fetullahçılar tutuklanıyor.
Acaba İbni Haldun sağ olsaydı FETÖ liderinin bu coğrafyadaki yerini ne şekilde tanımlardı?

BELADAN KURTULACAĞIZ
Oysa gerçekte bu coğrafya Fetullah Gülen'e değil Mustafa Kemal'e giden yolları aydınlatıyor.
Bir gün Humeyni gibi gökten inip Amerikan dürtüsüyle Türkiye'de teokratik bir devlet kurmak bu coğrafyaya uygun değildir.
Biz Türklerin uzak ve yakın tarihine baktığımız zaman yobazca tutumların devletlerin yönünü belirlediğini hiç görmeyiz.
En muhafazakâr...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İşin tadı kaçıyor 18 Ocak 2022 | 1.361 Okunma Sabaha Gazetesi Yazarı Mehmet Barlas: ''Erdoğan Menderes’i anlattı'' 17 Ocak 2022 | 305 Okunma Şehitlerin öcü alınıyor 16 Ocak 2022 | 111 Okunma İyimseriz 15 Ocak 2022 | 204 Okunma Açıp açıp kapatmak 14 Ocak 2022 | 91 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar