Çavuşoğlu: Cumhuriyet tarihinin en çetin dönemlerinden birindeyiz

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun 11'inci Büyükelçiler Konferansı'ndaki konuşması, gerek Türkiye'nin dünyadaki yerini vurgulaması gerekse dış siyasetimizin temel göstergelerini hatırlatması açısından çok önemliydi.

Çavuşoğlu, "'Yeniden Asya' adını verdiğimiz açılımı bugün ilan ediyoruz" derken Avrupa Birliği'nin Doğu Akdeniz meselesindeki tutumuna sert tepki gösterdi. Çavuşoğlu, "AB mahkeme gibi hareket edemez. Onların aldığı tedbirlere göre hareket etmeyeceğiz" dedi. Çavuşoğlu'nun önemli değerlendirmelerinden bazıları satırbaşları ile şunlardır:

Trump bizi anlıyor
"-ABD ile aramızdaki sorunları dostluk ittifakımız ekseninde çözmek istiyoruz. Bu konuda ABD'nin somut adım atması gerekiyor. ABD'nin Suriye'de PKK ile angajmanını sonlandırmasını ve FETÖ ile mücadele ile ilgili taleplerimize olumlu yanıt vermesini istiyoruz. S-400 tedarikimiz kapsamından çıkarılarak yanlış bir boyuta taşınmıştır. Bu meseleyi F-35 ve yaptırım yasasıyla bağdaştırmak müttefiklik ruhuyla bağdaşmaz. 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Vatandaşların sıkıntı çekmesine gönlü razı olmadığı için sokağa çıkma yasağı iptal edildi 06 Haziran 2020 | 675 Okunma Bir liderin en büyük başarısı seçtiği isimlerin halk tarafından beğenilmesidir 05 Haziran 2020 | 2.114 Okunma Kabine toplantısında alınacak kararları Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamalıdır 04 Haziran 2020 | 2.062 Okunma Amerika terör örgütlerini desteklerken bunun sonuçlarını hesap etmedi mi? 03 Haziran 2020 | 2.010 Okunma Tarih Amerika Birleşik Devletleri’nden hesap soruyor 02 Haziran 2020 | 2.202 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar