Çavuşoğlu: Cumhuriyet tarihinin en çetin dönemlerinden birindeyiz

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun 11'inci Büyükelçiler Konferansı'ndaki konuşması, gerek Türkiye'nin dünyadaki yerini vurgulaması gerekse dış siyasetimizin temel göstergelerini hatırlatması açısından çok önemliydi.

Çavuşoğlu, "'Yeniden Asya' adını verdiğimiz açılımı bugün ilan ediyoruz" derken Avrupa Birliği'nin Doğu Akdeniz meselesindeki tutumuna sert tepki gösterdi. Çavuşoğlu, "AB mahkeme gibi hareket edemez. Onların aldığı tedbirlere göre hareket etmeyeceğiz" dedi. Çavuşoğlu'nun önemli değerlendirmelerinden bazıları satırbaşları ile şunlardır:

Trump bizi anlıyor
"-ABD ile aramızdaki sorunları dostluk ittifakımız ekseninde çözmek istiyoruz. Bu konuda ABD'nin somut adım atması gerekiyor. ABD'nin Suriye'de PKK ile angajmanını sonlandırmasını ve FETÖ ile mücadele ile ilgili taleplerimize olumlu yanıt vermesini istiyoruz. S-400 tedarikimiz kapsamından çıkarılarak yanlış bir boyuta taşınmıştır. Bu meseleyi F-35 ve yaptırım yasasıyla bağdaştırmak müttefiklik ruhuyla bağdaşmaz. 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Amerikan İmparatorluğunun çöküş tarihi yaklaşıyor mu? 26 Ağustos 2019 | 2.357 Okunma Şairlerle bestekârların beraberlikleri bizleri yaşatır 25 Ağustos 2019 | 33 Okunma Bitmeyen cinayet haberleri ile ‘Bu bizim hayatımız’ oluşuyor 24 Ağustos 2019 | 1.973 Okunma ABD Fetullah Gülen yerine HDP’li belediyelerle ilgilenmeyi tercih ediyor 23 Ağustos 2019 | 2.825 Okunma 93 yıldır hayatımızı etkileyen Kamil Koç markası sahip değiştiriyor 22 Ağustos 2019 | 390 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar