Bunca sorun arasında bir de Emmanuel Macron’la mı uğraşacağız?

Yeni dünya düzeninin gereksinimlerini eski dünyanın kurumları artık karşılayamıyor. Bunun en somut örneği Birleşmiş Milletler'in uluslararası krizlerdeki çaresizliği değil midir?

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Dünya beşten büyüktür" söylemi de Güvenlik Konseyi'nin yapısından yansıyan bu çaresizliğin en çarpıcı biçimdeki ifadesi değil midir?

Sözde liderler
Ancak global çaresizliğin tek nedeni kurumlar değildir. Bir de son dönemde ortaya çıkan sözde "liderler" var dünyanın başına bela olan... Bunlara bir örnek vermek isterseniz herhalde akla ilk gelecek isimlerden biri de Fransa'nın Devlet Başkanı Emmanuel Macron'dur.

Farklı özellik
1977 doğumlu Macron, yerleşik siyasi partilerin ülkesi Fransa'da "La République en marche" adı verilen çatma bir hareketin adayı olarak seçimi kazanmıştır. 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Dünyayı izlerken bazı haberler sizi şaşırtabilir 12 Kasım 2019 | 2.588 Okunma Asıl yıkılması gerekenler Berlin’deki duvardan önce gözle görülmeyen nefret duvarlarıdır 11 Kasım 2019 | 2.153 Okunma Cumhuriyet’in demokrasi ile birlikteliği Atatürk’ün başarısını ebedi kıldı 10 Kasım 2019 | 2.076 Okunma Cumhurbaşkanı Erdoğan 13 Kasım’da Trump’la neleri görüşeceğini açıkladı 09 Kasım 2019 | 65 Okunma Bunca sorun arasında bir de Emmanuel Macron’la mı uğraşacağız? 08 Kasım 2019 | 2.671 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar