Biden kalitesini kanıtladı

Dünya siyasetinde aktörlerin kalitesizliği, uluslararası ilişkileri de çığırından çıkarmaya başladı. Buna en son örnek Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Biden'ın, Pekin Olimpiyatları...

Dünya siyasetinde aktörlerin kalitesizliği, uluslararası ilişkileri de çığırından çıkarmaya başladı. Buna en son örnek Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Biden'ın, Pekin Olimpiyatları için diplomatik boykot uygulama kararıdır. Biden'ın modern kopyalarından da aynı yolu izleyecekler var. Mesela, Avustralya da Pekin Olimpiyatları'nı boykota karar vermiş.
Geçmişte bunu Amerika'nın Moskova Olimpiyatları'nı boykot etmesinde görmüştük. Sonuçta sıfıra sıfır, elde var sıfır oldu. Yani bundan Rusya hiçbir şey kaybetmedi, ancak Amerikalı atletler dünyaya açılmayı dört sene ertelediler. Şimdi ise Biden diplomatik de olsa benzer yöntemi Çin'e karşı uyguluyor.

AKIL DIŞI DAVRANILMAMALI
Bu model dünyanın başka anlaşmazlıklarına da uyarlandığı takdirde daha dramatik sonuçlara varılabilir. Örneğin, Ukrayna yüzünden Amerika ile Rusya'nın arası açık. Bu durumda Rusya akıl dışı davranır ve Avrupa'ya verdiği doğalgazı keserse sonuç ne olur? Bir kışı titreyerek geçiren Avrupalılar acaba Amerika'yı daha mı çok severler?
Dünya politikasına yön veren liderlerin çaplı olması gerekiyor. Ucuz boykotlarla hiçbir...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Fatma Girik’in ardından 25 Ocak 2022 | 256 Okunma Nefes almalıyız 24 Ocak 2022 | 286 Okunma Küfür siyaseti 23 Ocak 2022 | 336 Okunma Biraz dünden biraz bugünden 22 Ocak 2022 | 109 Okunma Savaş rüzgârı 21 Ocak 2022 | 180 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar