Atatürk’ü herkesten daha fazla seven Bayar, Kemalist bir darbeyle devrilmişti

Rahmetli Cumhurbaşkanı Celal Bayar'dan daha çok Atatürk'ü kim sevmiş olabilir ki? Atatürk, Bayar'ı o dönemin ikinci güçlü adamı İsmet İnönü'nün yerine Başbakanlığa getirmişti. Milli...

Rahmetli Cumhurbaşkanı Celal Bayar'dan daha çok Atatürk'ü kim sevmiş olabilir ki? Atatürk, Bayar'ı o dönemin ikinci güçlü adamı İsmet İnönü'nün yerine Başbakanlığa getirmişti.

Milli ibadet
Atatürk'ün vefatı üzerine Bayar, 1938 Kasımında onun tabutu başında yaptığı konuşmada "Seni sevmek milli ibadettir" demişti. Bugün bazılarının "Ben Atatürk'e ibadet ediyorum" demelerinin kaynağı belki de Bayar'ın bu sözleridir. Celal Bayar'ın kurucu Genel Başkanı olduğu Demokrat Parti 1950'de 14 Mayıs genel seçimlerinde iktidar oldu ve Bayar da Cumhurbaşkanı seçildi...

Bir türlü bitmiyordu
Bayar'ın aklında hep Atatürk'ü layık olduğu bir anıt-mezara nakletmek vardı. Atatürk'ün partisi CHP'nin tek başına iktidar olduğu dönemde, Atatürk'ün naaşının bulunduğu tabut 21 Kasım 1938'de Ankara Etnografya Müzesi büyük salonundaki geçici kabire konulmuştu. Anıtkabir'in mekânı olarak seçilen Rasattepe de 1939 haziranında bedeli ödenerek kamulaştırılmıştı.

Anıtkabir'e nakil
1950'de Demokrat Parti iktidar ve Celal Bayar Cumhurbaşkanı olduğunda, Anıtkabir hâlâ inşaat halindeydi. Bayar, Menderes'in Başbakan olduğu hükümete öncelikli görev olarak Anıtkabir'in inşaatının bitirilmesi talimatını verdi. Böylece Atatürk'ün naaşı 10 Kasım 1953'te, Etnografya Müzesi'nden alınarak büyük bir törenle Anıtkabir'e nakledildi.

Sen bizdendin
Cumhurbaşkanı Celal Bayar Anıtkabir'e nakil töreninde de Atatürk'ün tabutu başında şu konuşmayı yapmıştı: "Atatürk! Sen bizdendin. Seni halife yapmak, padişah yapmak isteyenler oldu. İltifat etmedin, millî irade yolunu seçtin. Hayat ve şahsiyetini milletin hizmetine vakfettin."

Atatürk'ü korumak
Demokrat Parti iktidarının Atatürk'ün hatırasını korumak amacıyla çıkardığı ve bugün de yürürlükte olan "Atatürk Aleyhine İşlenen Suçlar Hakkında Kanun" da Celal Bayar'ın teşviki ile 31 Temmuz 1951'de kabul edilmişti.

Sevginin bedeli
Atatürk sevgisi ve Atatürk'ün hatırasına olan bağlılığı herkesten fazla olan Celal Bayar, 1960'ın 27 Mayısında Kemalist bir darbe ile devrildi ve idam talebi ile Yassıada'da yargılandı. Yaşı dolayısıyla idam edilmeyen Bayar daha sonra Kayseri cezaevinde yattı.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Bu yalan dünyada ‘Yüksek Ökçeler’le huzura kavuşmamız mümkündür 23 Ekim 2019 | 2.446 Okunma Gün doğumundan saat 22’ye kadar Türkiye “en uzun gün”ü yaşayacak 22 Ekim 2019 | 2.534 Okunma Harekâtı zamanında başlatmak da zamanında sona erdirmek de siyasi akıl gerektirir 21 Ekim 2019 | 2.814 Okunma Zaman gerçekten kıyısı olmayan bir nehir değil midir? 20 Ekim 2019 | 2.363 Okunma Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan dış siyasete ilişkin önemli mesajlar 19 Ekim 2019 | 2.304 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar