ÇOK OKUNAN YAZARLAR

TL’yi hedef alan para operasyonları hep geceleri yapılmış

Doların TL karşısında değerlenmesinin nedenleri tartışılırken duyduğumuz en akılsızca eleştiri "Çünkü ekonomi kötü yönetildi" şeklinde olanıdır .

Mehmet Barlas
Mehmet Barlas Sabah Gazetesi
26 Mayıs 2018 | 513

Doların TL karşısında değerlenmesinin nedenleri tartışılırken duyduğumuz en akılsızca eleştiri "Çünkü ekonomi kötü yönetildi" şeklinde olanıdır. Ayda yaşamadığımıza göre ekonomimizin dünü ile bugününü hatırlamak durumundayız. Mesela dış borcumuzun milli gelire oranı yüzde 53... Dış borcun milli gelire oranı ABD'de yüzde 98, Fransa'da yüzde 213, İngiltere'de 313... Yunanistan'dan ya da İtalya'dan falan söz etmiyoruz...

Erdoğan'ın faiz endişesi
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bazen aşırı tepki vermesine neden olan faiz konusundaki endişelerine gelince... Bu endişelerin de nedeni var. 1983 sonrasındaki 25 yılın rakamlarına bakın, Erdoğan'ın faize neden böyle baktığını anlarsınız... Bu 25 yılda tüm yatırımların toplamı 100 milyar dolarken faiz ödemeleri ise 433 milyar dolar olmuş. 2001'de 32.5 milyar dolar vergi toplanan Türkiye'de, 33.5 milyar dolar faiz ödenmiş. Ama sonuçta Merkez Bankası zorunlu olarak faizleri artırdı ve Cumhurbaşkanı da bunu kabullendi.

Devamını Oku