ÇOK OKUNAN YAZARLAR

“ABD ile ilişkiler ya düzelecek ya da kopacak”

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'nun perşembe günü Ankara'ya gelecek olan ABD Dışişleri Bakanı Tillerson'u beklerken "Amerika ile ilişkileri ya düzelteceğiz ya da bu ilişkiler tamamen bozulacak" şeklindeki değerlendirmesi, olayın ne safhaya geldiğini gösteriyor .

Mehmet Barlas
Mehmet Barlas Sabah Gazetesi
13 Şubat 2018 | 284

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'nun perşembe günü Ankara'ya gelecek olan ABD Dışişleri Bakanı Tillerson'u beklerken "Amerika ile ilişkileri ya düzelteceğiz ya da bu ilişkiler tamamen bozulacak" şeklindeki değerlendirmesi, olayın ne safhaya geldiğini gösteriyor.

Savaş suçu
Ancak bu ABD garip bir ülke oldu... Darbeler yaptıran, ülkeleri işgal eden, BM ile ilişkilerini kopma noktasına getiren, nükleer silahlanmayı teşvik eden ABD için, tüm bunlar önemli değil... Eğer dünyada uluslararası hukukun üstün olduğu bir düzen kurulabilseydi, başkanlar dahil pek çok ABD yetkilisi La Haye Adalet Divanı'nda "savaş suçlusu" olarak yargılanırdı...

Hukuksuz dünya
Savaş suçlusu olmak için sadece Irak'ın BM kararı olmadan işgal edilmesi yeterliydi... Üstüne üstlük de, işgal edilen Irak'ın devlet başkanı Saddam Hüseyin idam edilmişti. Bu sınır tanımaz kuralsızlık sonunda Libya parçalanmış, Libya'nın devlet başkanı Kaddafi linç edilmiş ve ülke bir iç savaşa sürüklenmişti. Hitler Almanyası Polonya'yı işgal ettiği için 2'nci Dünya Savaşı'nın başladığı bir dünyada, ABD sanki başka bir gezegendeymiş gibi aklına eseni yapabiliyordu.

Devamını Oku