ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Bunca krize rağmen Türkiye gelişmeye devam ediyor

Tabii ki Olağanüstü Hal'e neden olan gelişmeleri yok saymak mümkün değil .

Mehmet Barlas
Mehmet Barlas Sabah Gazetesi
14 Eylül 2017 | 337

Tabii ki Olağanüstü Hal'e neden olan gelişmeleri yok saymak mümkün değil. Başta Almanya olmak üzere bazı batı Avrupa ülkeleri, Türkiye'deki 15 Temmuz 2016 darbe girişimini de, FETÖ'nün Türk devletini ele geçirmek için oluşturduğu yapılanmayı da, PKK'nın güneydoğu illerimizdeki vatandaşların hayatlarına yönelttiği tehdidi de yok saysalar da bunlar birer gerçek.

Olağanüstü Hal
Olağanüstü Hal'e neden olan bu gelişmelerin bir yansıması da, suçluların yargı önüne çıkması için yapılan çok geniş kapsamlı soruşturmalar ve tutuklamalardır. Parlamentosu kendi uçakları tarafından bombalanmış ve vatandaşlarına kendi askerleri tarafından ateş açılmış bir ülkenin olağan düzenine dönmesi kolay olmayacaktır. Batı Avrupalıları mutlu etmek için hiçbir şey olmamış gibi davranmak, darbecilere ve FETÖ'cülere kucak açmalarını anlayışla karşılamak mümkün değildir.

?Empati denemesi
Tabii ki bu yaşananlar hiç olmasaydı, gazeteler ve gazeteciler söz konusu fiillere ilişkin soruşturmalar yüzünden cezaevlerinde bulunmasaydı, bazı milletvekillerinin milletvekillikleri düşürülmeseydi daha iyi olurdu. Ama olanla öleni yok saymak mümkün değildir. Yönetimden sorumlu olan insanları eleştirdiğimiz kadar empati denemeleri yapıp, zaman zaman kendimizi onların yerine koymamız da gerekiyor. Hem halkın oyu ile ülkenin yönetimini üstlenip hem de hiçbir şey olmamış gibi davranmak mümkün olabilir miydi?


Devamını Oku