Ya devlet başa

Halk arasında yüzyıllardır söylenegelen bir ibâredir. Biz Türklerin “devlet” kavramını kutsayan yanını ve devlet olmaza akıbetimizin ne olacağını anlatan bir vecizedir. (Orhan ASENA, tiyatro eserinde Ya Devlet...

Halk arasında yüzyıllardır söylenegelen bir ibâredir. Biz Türklerin “devlet” kavramını kutsayan yanını ve devlet olmaza akıbetimizin ne olacağını anlatan bir vecizedir. (Orhan ASENA, tiyatro eserinde Ya Devlet Başa, Ya Kuzgun Leşe derken; Kanuni Sultan Süleyman’ın oğulları Bayezid ile Selim arasındaki taht kavgasından bahsetmektedir.)

Geçen hafta içerisinde Türkiye Bankalar Birliği, Türkiye Futbol Federasyonu ve Kulüpler Birliği Vakfı bir araya geldiler ve spor/futbol kulüplerimizin mali yapılarının iyileştirilmesi başta olmak üzere borç yükünün yeniden yapılandırılması vb. birçok teknik konuyu görüştüler. Kangren haline gelen yapısal arızaların giderilmesi için maddeler halinde sıralanan konularda görüş alış-verişinde bulundular. Taraflar birbirlerini tanıdılar, tarttılar ve aynı niyet üzerinde hizalandılar.

Beştepe’nin iradesi ile Berat Bey’in devreye girmesi sonucunda gerçekleşen bu ilk toplantı; bir nevi, Devlet-i Âli Türkî’nin duruma vaziyet etmeyi gerekli gördüğünün işaretiydi. Demek ki zamanı şimdiymiş.

Kemal Tahir’in tanımıyla; batı toplumlarında devlet toplumsal düzenin tamamlayıcısı-denetleyicisidir, oysa Türk toplumunda bizzat devlet bir yasa-koyucu, düzen sağlayıcıdır ve bu anlamda vazgeçilmez niteliktedir. Türk Kimliği diye bir tanım mevcutsa; devlet, bunun vazgeçilmez ana unsurudur. Geleneksel olarak Batı ne kadar bireysel/ferdiyetçi çizgide ise biz Türkler kendimizi devlet kuşatıcılığı altında ifade etmekten yana tutum içindeyiz asırlardır.

İşte genlerimizde yıllardır barındırdığımız bu özellik sonucunda işler sarpa sarınca yerleşik kural ve uygulamalar derdimize çare olamayınca “kurtar bizi Devlet Baba” moduna dönüveriyoruz ve Devlet Baba çizmeleri giyip meydana çıkıyor ve bizim batırdığımız noktada işin gereği neyse usulüne göre hallediyor.

Serbest piyasa şartlarında yaşamaya alışan Batılı şirket ve organizasyonlar iyi yönetilmediklerinde piyasadan silinir, çekilirken yerlerini daha iyi yönetilen, daha sağlıklı bir mali yapıya sahip işletmelere bırakabiliyorlar. Fransa’da en fazla (10 ) şampiyonluğa sahip takım Saint Etiennê olduğu halde kaç kere küme düştüğüne, iflas ettiğine şahidiz. Borussia Dortmund’un daha birkaç sene önce takım mühendisliğinde yaptığı hata ve aşırı borçlanma yüzünden Bundes-Liga 2’ye düşüp çıktığı hatırlardadır. İskoçya’nın efsane takımı Glasgow Rangers iyi yönetilmediği için birkaç sene önce düştü çıktı, hâkeza; Arjantin SuperClasico’sunun mütemmim cüzü River Plate de aynı şekilde borçlarından dolayı alt lige düşüp tekrar çıkanlardan. Yani beceremeyen gidiyor, beceren kalıyor oralarda.

Bizde ise Dernekler Kanunu ile yönetilmenin verdiği aşırı konfor ve denetimsizlik sebebiyle muhteris yöneticilerin oyuncağı haline gelip borç gırtlağı aşınca: “kurtar bizi Devlet Baba!”

–  yok ya Devlet Baba da enayiydi sizi her defasında kurtaracak!

Bu sefer öyle bir çökecek ki Devlet Baba üzerinize belki “keşke” diyeceksiniz ama iş işten geçmiş olacak ve çok iyi olacak, çok güzel olacak.

B

 

 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Gün ola harman ola 27 Mayıs 2020 | 29 Okunma Enver Paşa gibi... 20 Mayıs 2020 | 152 Okunma Tabutta rövaşata 13 Mayıs 2020 | 44 Okunma Yeni normal 06 Mayıs 2020 | 60 Okunma B PLANI YOK 29 Nisan 2020 | 48 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar