Vefa nerededir?

Semte adını veren Şeyh Vefa Hz.; Fatih Devri’nin ve Tasavvuf geleneğinin önemli isimlerindendir. Adına yapılmış bir Camii Şerif ile iki de hamam bulunmaktadır. Peki, ben size Vefa’nın Polonya’ya...

Semte adını veren Şeyh Vefa Hz.; Fatih Devri’nin ve Tasavvuf geleneğinin önemli isimlerindendir. Adına yapılmış bir Camii Şerif ile iki de hamam bulunmaktadır.

Peki, ben size Vefa’nın Polonya’ya taşındığını söylesem ne dersiniz?

Borussia Dortmund’un bir dönem başarılarında imzası olan temel bileşenlerinden Jacup BLASZCZYKOWSKI şu sıralarda zor günler geçiren eski takımı Wisla Krakow’a geri dönerek Vefa’nın ne demek olduğunu bir kez daha hatırlattı hepimize. Hem de bir kuruş maaş almadan ve üstüne 310 bin €uro da cebinden para vererek, tıkanan ödemeler için kasa kolaylığı sağlayarak.

Bunu duyuran ise çok ilginç şekilde Borussia Dortmund’un twitter hesabı oluyor, seçtikleri başlık da bir o kadar güzel “loyalty” bağlılık/sadakat anlamında. Medeniyetin geldiği noktayı görünce insan ister-istemez gıpta ediyor ki şu anda Jacup zaten Dortmund’da bile oynamıyor, futbol hayatına Wolsburg’da devam ediyor. Hem Polonyalı futbolcunun eski takımına (Wisla Krakow) vefası hem de Dortmund’un eski oyuncusuna vefası. Duble vefa. Vefa üstüne vefa.

Yakın tarihte, bizim güzel Ülkemizde, siz hiç bu türden bir haber duydunuz mu, böyle bir şeye şahit oldunuz mu?

Nâçizane bendeniz hatırlamıyorum.

Bizim bildiğimiz “kolumu kesseniz, kanım sarı-kırmızı/sarı-lacivert/siyah-beyaz/bordo-mavi vs akar” diyen futbolcuların en ufak bir menfaatleri söz konusu olduğunda nasıl canavarlaştıklarına dairdir. Kapı gibi sağlam kontratlara atılan imzalar sadece gelirlerini/kazançlarını garanti ederken, keyifleri yetmeyince “karnım ağrıyor”, “kasığım çekiyor” deyip idmana çıkmayanlar, ödemelerde yaşanacak en ufak bir gecikmede Federasyona hatta FIFA’ya kadar gitmeler hep olan şeyler. Neredeydi Vefa? Polonya’da mı?

Bir de kulüplerimizin vefası var madalyonun diğer yüzünde. Maçta veya idmanda sakatlanan futbolcunun kontratını kontenjan açılsın diye açığa alanlar mı ararsınız, yeni gelen teknik direktörün otoritesini göstermek için kellesini istediği papaz futbolcuyu kurban ediveren mi ararsınız, taraftarın heykelini diktiği oyuncuyu entipüften sebeple yollayan mı ararsınız? Hepsinden bolca var gazete arşivlerinde. Özetle ne kulüplerimiz vefadan haberdar, ne de futbolcularımız.

 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Üç mektup 19 Şubat 2020 | 64 Okunma STEAUA BUCHAREST 12 Şubat 2020 | 38 Okunma ŞAHİN L. ARKİN 05 Şubat 2020 | 36 Okunma ARDA BAHANE Mİ? 29 Ocak 2020 | 88 Okunma Yerli ve milli 22 Ocak 2020 | 38 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar